Görüyorum, Duyuyorum, Anlıyorum!

Eğitim dünyasında yol almış hemen herkesin Khan Academy’den haberi vardır. Binlerce videoyu hiçbir ücret talep etmeden çok kolay bir ara yüzle internet kullanıcılarına sunan ve kar amacı gütmeyen bir web sitesi. Peki, bu sitenin kurucusu olan Salman Khan’ın, Khan Academy’yi kurmasına neyin ilham verdiğini merak ediyor musunuz?

 

 

Kısaca değinelim: Salman Khan’ın başka bir eyaletteki yeğeni okulda derslerini anlamıyor ve ondan ders anlatmasını istiyor. Salman Khan yeğeni çok uzakta olduğu için ders konularını yüz yüze anlatması gibi bir durum yok. Çözüm olarak dersleri kendisi kameraya anlatıyor ve videoları Youtube video paylaşım sitesine ekliyor. Yeğeni de oradan izliyor ve çok da başarılı olmaya başlıyor. Salman Khan: “Yeğenim beni canlı halimden daha çok sevdi” diyor. “Çünkü videodaki beni durdurup tekrar başlatabiliyor”. Bu fikir ile Khan Academy kuruluyor. Sürekli bağış alan site, bugün dünyanın en bilinen eğitsel video sitelerinden bir tanesi.

 

 

Bu hikaye bize Latincede görüyorum anlamına gelen “video”ların gücünü gösteriyor. İhtiyacımız olan bilgiye sayfalar dolusu kitap okumak ya da bir çok kaynaktan edindiğimiz bilgileri birleştirerek ulaşmak çoğumuz için çok ütopik. Aradığımız şeyi baktığımız ilk birkaç kaynakta bulamadığımız zaman genellikle pes ederiz. Halbuki birisi bizim için araştırsa ve aradığımız bilgiyi nokta atışıyla hem gözümüze hem de kulağımıza hitap eden bir medya ortamı ile bize ulaştırsa! O zaman kimse yeni şeyler öğrenmekte çekimser davranmaz. İşte videolar bu ihtiyacımızı gideriyor.

 

Videolar hem tüm yaş aralıklarına hitap ediyor hem de her türlü konuyu içerebiliyor. Bu nedenledir ki insanlar saatlerini video sitelerinde geçirebiliyorlar. Okul çağındaki çocuklar ve üniversite öğrencileri eğitici videolar arasında genellikle akademik (ders) içerikli videoları izlerken, yetişkinler daha çok kişisel gelişimlerine odaklanıyor. Yetişkinler zorunda değillerse bir videoda sıkılmadan en fazla 5 dakika geçirebiliyorlar.

 

Videoların başarılı olabilmesi için neler gerekli?

  • İster akademik ister kişisel gelişim konularında olsun, başarı elde etmek için videoların her seferinde yalnız bir kazanım hedeflemesi gerekiyor. Böylece tekrar tekrar izlenebilmesi özelliğiyle videolar belirtilen konuda bir kaynak oluyor.
  • Günümüzde her an yanımızda taşıyıp, video izleyebileceğimiz bu kadar çok araç varken bu kısa videoları izlemek ve kendimizi geliştirmek artık çok kolay. Otobüste, takside, yemeğinizi beklerken, TV karşısında, kısacası 3-4 dakikalık boşluk bulduğunuz her an bir video izleyebilirsiniz.
  • Videoların başarılı olmasındaki diğer bir şart ise senaryo. Videonun senaryosu, ilgi çekici bir yolla anlamayı kolaylaştıracak şekilde kurgulanmışsa motivasyon artacak, öğrenme artacak ve öğrendikçe tekrar motivasyon sahibi olunacak. Bu döngü her fırsatta çalıştıkça yeni yeni deneyimler kazanmak kaçınılmaz olacak.
  • Konunun, iyi anlatma becerisine sahip bir kişi ya da kitle tarafından verilmesi de önemli. Bir konuyu çok iyi bilmek o konuyu çok iyi anlatacağımız anlamına gelmez. Herkes her şeyi anlatır ama önemli olan insanları sıkmadan bir şeyler anlatmak, bir şeyler öğretmek.
  • Videolarda örnekler kullanılması, yaşamdan kesitler sunulması, dinleyici ile bire bir göz teması kurulması ya da tanınmış kişilerin açıklamalarına, tecrübelerine ve yönlendirmelerine yer verilmesi gibi yöntemlerle de anlaşılırlık ve akılda kalıcılık artıyor. Birden çok duyguya aynı anda hitap eden, özdeşleştirilebilen ve kolay anlaşılır içeriklerden oluşan videolar, ikna edici harekete geçirici özellikler taşırlar.
  • Ayrıca izlediğimiz videoların bir merak unsuru taşıması da çok önemli. Videonun ilginç bir şekilde girişi konu hakkında merak uyandırırken, dizi halinde videolar oluşturmak da sonraki bölümde ne olacağı konusunda izleyicileri yine meraklandıracağından bu önemli kavrama videolarımızda yer vermeliyiz.

Kurumlar, eğitim programlarında niçin videolara yer vermeliler?  

 

Kolay Erişim: Sadece bilgisayarlardan değil, aynı zamanda akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar gibi mobil cihazlardan da erişim sağlanabilir.

Kullanıcı Odaklılık: Videolar doğası itibarıyla izleyicinin merkezde olduğu, istediği zaman, istediği yerde ve en önemlisi istediği kadar faydalanabileceği bir mecra olarak büyük önem kazanmıştır.

Öğrenmede Kalıcılık: Görsel ve işitsel yönden zengin videolar kullanıcıların ilgisini ve dikkatini artırıyor ve bilgilerin kalıcılığını sağlıyor.

 

Çok Amaçlı Kullanım: Eğitim ve gelişim programlarında performans destekleme aracı, eğitim öncesi hazırlık ve sınıf içi destek materyali olarak ve eğitim sonrasında pekiştirme ve tekrar amaçlı kullanılabiliyor.

 

Yeni Trendlere Uygunluk: Kullanıcıların internette ve mobil cihazlarda video izleme alışkanlığı, öğrenme tercihlerinde de etkili. Videolar en çok tercih edilen öğrenme araçları arasında yer alıyor. Günümüzde Facebook, Youtube gibi sitelerin yarattığı alışkanlıkları video film ve video kitaplarla eğitime taşımak, duruma uyum sağlamak açısından büyük avantaj sağlamakta. Hiçbir zaman değerini yitirmeyecek olan kitapların ses ve video ile görsel boyuta taşınması da eğlenceli bir alternatif.

 

Duyguların Harekete Geçirilmesi: Videolar ses tonu, vurgu ve beden dili gibi avantajlardan faydalanarak, duyguları daha çok harekete geçirir ve izleyicinin konularla çok daha hızlı özdeşleşmesini sağlayarak öğrenmeyi ve anlamayı hızlandırır.

Bu ve başka birçok nedenden dolayı videolar; daha ikna edici, eğlendirici ve düşünmeyi arttırıcı bir seçenektir.

 

Enocta, Enocta Eğitim Filmleri, Skillsoft Leadership Development Channel Videoları, Skillsoft 50 Lessons Videoları, Acar Baltaş Video Koleksiyonu ve Mehmet Auf Video Koleksiyonu ile geniş bir video kaynağı sunuyor.

Seçtiğiniz videoları, video paylaşımı yapabileceğiniz KurumsalTUBE video portalı ile kurum içinde çalışanlarınız ile paylaşarak videonun gücünden faydalanabilirsiniz.

2012 yılında Bilkent Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümünden mezun oldu. Hiç vakit kaybetmeden Enocta'da Öğretim Tasarım Uzmanı olarak işe başladı. Şu anda ODTÜ'de Eğitim Yönetimi ve Planlaması bölümünde yüksek lisans yapıyor. Organizasyoncu kişiliği ile etkinliklerin aranan ismi Tuğba, örgü örmeye bayılıyor.

Leave a reply:

İLETİŞİMDE KALIN, YENİLİKLERİ KAÇIRMAYIN

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.