4 IT Yöneticisinden 3’ü Beceri Açığından Şikayetçi

CNBC tarafından Ekim 2021’de gerçekleştirilen bir ankette, teknoloji sektöründeki yöneticilerin %57’si kalifiye çalışan bulmanın bir numaralı endişeleri olduğunu bildirmiş – bu endişe, tedarik zinciri sorunlarından ve siber güvenlik tehditlerinden daha üst sırada yer alıyor.

İş ortağımız Skillsoft’un Global Knowledge ile yaptığı araştırma ise, IT profesyonellerinin beceri açıkları konusundaki endişelerin gerçek olduğunu ve şirketlerin bu endişeleri gidermek için mücadele ettiğini doğrulamaktadır. Son 16 yıldır Global Knowledge, IT becerileri ve maaşları hakkında kapsamlı çalışmalar yürütmektedir. Trendleri bu kadar uzun süre derinlemesine incelemek, IT becerilerine ve teknoloji sektörünün geleceğine dair benzersiz bir bakış açısı sağlamaktadır. Bu yılki araştırma ise bazı rahatsız edici gerçekleri ortaya çıkarmıştır.

  • Beceri açığı 2016’dan beri %145 arttı

Küresel ölçekte dört IT karar vericisinden üçü, IT çalışanlarının becerilerindeki açığı bildirmektedir. Bu, 2016’dan bu yana %145’lik bir artış anlamına gelmektedir. Stres, proje süresindeki ve işletme maliyetlerindeki artışlar ile kalite ve iş hedeflerine ulaşma becerisindeki düşüş, IT becerilerindeki açıkların talihsiz sonuçlarındandır.  International Data Corporation (IDC), 2022 yılına kadar IT becerilerindeki açıkların 775 milyar dolarlık kayıplara yol açacağını bildirmiştir. Şirketlerin bir an evvel bu gerçekle yüzleşmesi ve beceri açığı sorununu ele alması gerekmektedir.

  • IT karar vericilerinin %37’si, şirketlerinin becerileri güncel tutmak için resmi eğitim sunmadığını bildiriyor

Çalışanlar, şirketlerinin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için gayri resmi olarak yeni beceriler öğrenmek zorunda kalmaktadır.

  • IT çalışanlarının %40’ı iş yükünün altında ezildiğini hissediyor

İyi haber, pandemi döneminde IT profesyonellerinin %80’i iş güvencesi konusunda son derece veya kısmen iyi hissettiklerini bildirmektedir. Kötü haber ise, IT çalışanlarının yaklaşık %40’ı iş yükünün altında ezildiğini hissetmektedir.

  • IT karar vericilerinin %50’den fazlası, dolduramadıkları en az bir pozisyona sahip

IT karar vericilerinin %54’ü bir veya iki pozisyonu dolduramadıklarını, %38’i ise üç veya dört doldurulmamış pozisyonları olduğunu bildirmiştir. Bu, mevcut çalışanlar için aşırı iş yükü, yerine getirilmeyen görevler veya her ikisi ile sonuçlanmaktadır. Bunun ana nedenleri ise, şirketler gerekli becerilere sahip adayları kendilerine çekememektedir veya maaş taleplerini karşılayamamaktadır – ya da yeterli sayıda nitelikli aday yoktur.

  • Yeteneği çekmek ve elde tutmak için daha yüksek maaşlar gerekmektedir

IT profesyonellerinden doğru becerilere ve deneyime sahip olanlar, her zamankinden daha kıymetli. Ortalama maaşlar neredeyse dünyanın her bölgesinde yükselmiştir. IT profesyonellerinin %52’si geçen yıl zam aldıklarını bildirmiştir. Önde gelen faktör ise iş performansı olmuştur. Bu durum, şirketlerin, bulut, güvenlik ve veri gibi kritik alanlarda, yetenekleri çekmek ve elde tutmak için daha yüksek maaşlar ödemek zorunda olduğunun işaretini vermektedir.

Bunalmış mı hissetiniz? İş ortağımızın araştırması yukarıda bahsedilen sorunları gidermek için ispatlanmış çözümleri de ortaya koymaktadır. Haydi şimdi çözümlere odaklanalım 😊

  • Çalışanları eğitmek, yetenekleri elde tutmanın anahtarı

Çalışan gelişimine yatırım yapmak, beceri açıklarını kapatmaya ve en yetenekli çalışanların elde tutulmasına yardımcı olur. Mesleki sertifikasyonlar, beceri boşluklarını kapatmanın en iyi yolu olarak listelenmiştir. Aslında, on yöneticiden dokuzu beceri açığını kapatmak için bir plana sahip olduğunu ve yarısından fazlası çözümün mevcut çalışanları eğitmek olduğunu dile getirmektedir. Kişisel ve mesleki gelişim için öğrenmeye ve gelişmeye can atan IT profesyonelleri, eğitimleri mevcut işverenlerinden alamıyorlarsa, yollarına başka şirketlerle devam etmekedir. Araştırmanın son üç yılında, IT profesyonellerinin yarısından fazlası, işverenlerini değiştirmenin ana nedeninin öğrenme ve gelişim alanındaki eksiklikler olduğunu, ücretin ise ikinci sırada olduğunu bildirmiştir. IT karar vericileri, çok geç olmadan ekiplerinin profesyonel gelişimine yatırım yapmayı değerlendirmelidir.

  • Geçen yıla göre sertifikasyonlarda %5 artış

Ankete katılan IT profesyonellerinin %92’si, en az bir sertifikasyona sahip olduğunu bildirmiştir. Bu, geçen yıla göre %5’lik bir atışı ifade etmektedir. Maaş artışları, yeni iş teklifleri ve iş kalitesindeki genel iyileştirmelerin tümü, IT dünyasındaki sertifikasyonların bir sonucu olan faydalar olarak gösterilmektedir.

  • Sertifikasyon sahibi çalışanlar daha değerli ve şirketlerine daha bağlı hissediyor

Sertifikasyon, bir çalışanın, belirli bir alandaki bilgisini ve becerilerini doğrulaması için önemli bir araçtır. Ankete katılanların yaklaşık yarısı, sertifikasyon sonrası işlerinde iyileşme olduğunu belirtmiştir. Neredeyse bir o kadarı, işine daha fazla bağlı olduğunu ve/veya işlerini daha hızlı yaptığını bildirmiştir. IT karar vericilerinin %64’ü, sertifikasyon sahibi çalışanların, sertifikasyon sahibi olmayan çalışanlara kıyasla, şirkete yıllık 10.000 USD veya daha fazla ek değer sağladığını bildirmişlerdir. IT çalışanlarının %10’u, yöneticilerinin eğitimleri faydalı bulmadığını veya onaylamadığını bildirse de, sertifikasyon eğitimine harcanan zaman ve para şirketlerin karlılığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip.

Raporda hepimizi etkileyen bazı büyük çıkarımları bu yazıda bildirdik, raporu okuyarak sizi ek ayrıntılara girmeye davet ediyoruz. Bu bilgilerin tüm IT profesyonellerine ilham ve eylem için bir yol haritası sağlayacağını umuyoruz.

Raporda öne çıkan istatistiklerin infografiğini buradan indirebilirsiniz;

Enocta olarak, iş ortağımız Skillsoft ile birlikte, IT ekiplerinin profesyonel gelişimlerine katkı sağlıyoruz. Aşağıdaki blog yazılarımız ilginizi çekebilir;

Uygulamalı Eğitimlerle Yazılımcılar Yeni Becerilerin Kodlarını Kırıyor – Enocta Blog

Yeni PMP Sınavındaki 4 Değişiklik – Enocta Blog

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.