Bazı Kavramlar: 2- Formal-informal Öğrenme & Senkron Asenkron Öğrenme

Formal – İnformal Öğrenme
Öğrenmenin doğal yolu

 

İnformal öğrenme, bilinçli bir öğrenme sürecine girmeksizin içgüdüler (merak, gözlem) veya ihtiyaçlar sonucunda doğal olarak gerçekleştirilen öğrenme süreci olarak tanımlanıyor.

 

Tek tip öğrenmeden daha etkili ve verimli öğrenme metodları yaratmayı sağlayan karma eğitim ile kurumlar öğrenim kaynaklarını daha etkinleştirirken, çalışanlar da öğrenim konusunda esneklik ve performans artışı kazanıyorlar.

 

İnformal öğrenme, bilinçli bir öğrenme sürecine girmeksizin içgüdüler (merak, gözlem) veya ihtiyaçlar sonucunda doğal olarak gerçekleştirilen öğrenme süreci olarak tanımlanıyor.

 

Yapılan araştırmalar, çalışanların molalarda ve öğle aralarında bilgi paylaşımında bulunduklarını, konusunda uzman olduğuna inandıkları, doğru bilen çalışma arkadaşlarını örnek aldıklarını, kurum içinde ilk kez çalışacakları işle ilgili olarak daha önce çalışmış olanlarla etkileşime girmek istediklerini, formal bilgi ve prosedürlere nadiren ihtiyaç duyduklarını gösteriyor.

 

Etkin bir öğrenme için kurumlar, informal öğrenmenin formal öğrenmeye göre yoğunlukta olduğu harmanlanmış ortamlar yaratma yoluna gidiyor.

 

İnformal öğrenmede;
• Genellikle belirgin bir eğitmen bulunmuyor.
• Süre, derinlik ve zamanlama öğrenen tarafından kontrol ediliyor.

 

Senkron – Asenkron Eğitim
Geleneksel ve modernin uyumlu birlikteliği

 

Senkron eğitimler (eş zamanlı), geleneksel eğitim yaklaşımıyla yapılan eğitimleri kapsıyor. E-öğrenmede senkron eğitim, eğitmen ve katılımcıların sanal ortamda aynı anda, aynı ya da farklı mekanlarda bir araya geldiği, birbirleriyle etkileştiği, deneyim paylaşımında bulunduğu eğitimler için kullanılıyor.

 
Senkron eğitimler, geleneksel sınıf, sanal sınıf, canlı ürün uygulaması (laboratuvar), etkileşimli sohbetler ve mentorluk (koçluk) gibi yöntemleri kapsıyor.

 

Asenkron eğitimler (farklı zamanlı) ise eğitimcinin (ya da bilgisayar tabanlı eğitim yazılımının) ve katılımcının farklı zamanlarda uygun olabildiği ve katılımcının istediği bilgiyi, istediği zaman ve yerde alabildiği eğitimler için kullanılıyor.

 
Bu metot içinde dokümanlar ve web sayfaları, web tabanlı eğitimler, değerlendirmeler, testler, araştırmalar, simülasyonlar, laboratuvarlar ve canlı kaydedilmiş etkinlikler yer alıyor.

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

Leave a reply:

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.