Bu Başlık Nasıl Okunur?

Her gün karşımıza çıkan birçok materyali öncelikli görsel olarak algılar, seçer ve inceleriz. Başlık dikkatimizi çekmişse, içeriği bizim için ilgi çekici hale gelmişse okumaya veya incelemeye devam ederiz. Peki gerek dijital ortamda gerek basılı materyallerde dikkat çeken bu başlıkların esas dikkatimizi çekmesini sağlayan nedir? Esaslı bir metin başlığı? Gözlerimizi cıvıldatan bir görsel bütünlük? Ya da fark etmeden icra edilen bir “Tipografi” sanatı.

Evet tam olarak her gün karşımıza çıkan bir sanat biçimi, iletişim temelidir tipografi. Tasarım ilkelerinden en önemlilerinden biri olan “Tipografi” Yunanca’dan, Typos (form) ve Graphia (yazmak) kelimelerinden gelir; yani ‘’forma uygun yazı yazmak’’ denilebilir. En anlaşılır haliyle; punto büyüklüğü, satır araları, boşlukları vs gibi etkenlerin tümüdür.

Görsel Kaynak: https://medium.com/sketch-app-sources/a-visual-guide-to-the-anatomy-of-typography-infographic-476b364df9f3

İnsanda psikolojik etkisi sağlam olan, oraya notumuzu verdiren, orada kalmamızı ya da gitmenizi sağlayacak kadar ciddi bir “şey”dir. Yani “Yolda gördüğümüz tabelalarda mı sanat oluyor?” sorusunun cevabı tartışılabilir, ama cevabı evettir. Klas bir fontla ifade edilmiş bir tabelaya “Biraz şık bir yer galiba.” deriz. Bize kaliteyi çağrıştırabilir. Başka bir fontla yapılmış bir yere bakar, “Burası galiba teknolojik bir yer.” deriz, bazen bir cafe’nin sıcak bir yer olup olmadığını anlarız.

Kullanılan yazı tipi bize biraz mesaj verir. Karşımızda gördüğümüz yerin, incelediğimiz bir web sayfasının, okuduğumuz bir kitabın, bir markanın ve evet, aldığımız bir eğitimin ifadesidir o. Tüm kitaplarda Serif’li font kullanılmasının bir anlamı vardır, gözlerimizi yormaması ve uzun cümleleri okunur kılması. Girilen bir haber sayfasında onlarca haberin arasından bazılarının büyük puntolarla yazılması, o haberin önemini gösterir. Bu yüzden “tipografi”, tüm alanlarda çok önemlidir.

Peki, tipografi e-öğrenme’de nasıl etkin bir şekilde kullanılır?

Kullanıcıların aldıkları eğitimleri en etkili hale getirmek için hazırlanan görsellere en uygun şekilde yazı tipi kullanımı yapılmalıdır. Sayfalarca hazırlanan, uzun içerikleri olan çalışmalarda kullanıcı deneyimine uygun yazı tipleri tercih edilmelidir. Tercih edilen yazı tipi, hazırlanan tasarım ile bütünleşik olmalıdır. Özenle hazırlanmış, ahenkli bir tasarımı yanlış bir yazı tipi kullanımı ile rezil edebilirsiniz.

Heyecanlı bir tasarıma klasik Serif’li bir yazı tipi tercihi bazen iyi bir kompozisyon oluşturmayabilir. Spot başlıklar, punto büyüklüğü, uzun metinleri okunur kılmak için tercih edilecek yazı tipleri, boşluklar dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardır. Yani beyaz bir sayfaya iyi bir yazı tipi seçimi ve büyüklüğüyle de temiz, minimal bir tasarım yaratabilirsiniz.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.