Çalışanlarınıza Etkili Online Eğitim Planı Yaratmanın 9 Yolu

man-coffee-cup-penÇalışanlar için etkili bir online eğitim planı yaratma, büyüklüğü ve gücü ne olursa olsun her şirketin sorumlulukları arasında ayrılmaz bir parça.

Çalışanlarınız İçin Etkili Bir Online Eğitim Planını Nasıl Yaratırsınız?

Son zamanlarda, çok dikkatli ve özenle planlanan kurumsal öğrenme stratejilerinin bile, uygun bir şekilde denetlenmediği ya da değerlendirilmediği için, başarısız olduğu görülüyor. Bu gibi durumlarda, çalışanlarınız için harikalar yaratacak etkili bir online eğitim planını nasıl tasarlarsınız ?

İşte ipuçları:

 1. Hedeflerinizi tanımlayın ya da özetleyin.
  Evet, eğer bütün çalışanlarınızı online eğitime dahil etmek istiyorsanız en önemli adımınız bu! Eğitimin içeriğini hazırlayanın siz ya da başka bir hizmet sağlayıcısı olduğuna bakılmaksızın, şirket hedeflerini ve önceliklerini ayrıntılı olarak bilmek her zaman yardımcı olur.
 2. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını bilin.
  Online öğrenim sisteminize çalışanlarınızı dahil etmek istiyorsanız düşünmeniz gereken bir diğer kritik faktör de bu. Organizasyonel yapının, dolayısıyla hedef kitlenizin ihtiyaçlarının sürekli değiştiğinin farkında olmalısınız. Şu soruları kendinize sorun: Hedef kitleniz kim? Meslek tanımları nedir? Nasıl zaman geçirmekten hoşlanırlar? Nasıl iletişim kurarlar? Tecrübeleri nelerdir? Eğitim geçmişleri nedir? Ve benzeri birçok soru…
 3. Basit tutun.
  Online eğitiminizi geliştirirken, ulaşılabilirlik açısından basit olduğundan ve içerik ve konuların anlaşılabilir olduğundan emin olmalısınız. Tabiiki, çalışanlarınızın eğitimin ortasında sıkılıp ilgilerini kaybetmelerin istemezsiniz.
 4. Yapısal ve organize olun.
  Online eğitim derslerine dahil etmek istediğiniz konu ya da içerik belirli bir öğrenciyle değil kursun konusuyla alakalı olmalıdır. Daha iyi kullanıcı deneyimi ve en iyi performans için, içerikler yapısal ve organize olmalıdır. Eğitimi tasarlarken, başlıkları ve altbaşlıkları öyle bir şekilde yazmalısınız ki, eğitim alacak kişi o slaytta, sayfada ya da konuda ne öğreneceğini anlamalı.
 5. Konuyu iyice anladığınızdan ve bildiğinizden emin olun.
  Hedef kitleniz için, aldıkları kursun alakasız konular içerdiğini anlamak çok da zor olmayacaktır. Tasarımı yaparken, gerçekten konu hakkında derin bilgiye sahip, size orijinal bir içerik hazırlamanızda yardım edecek kişiler ile çalıştığınızdan emin olun.
 6. İlgi çekici hale getirin.
  Online eğitiminizin mümkün olduğu kadar çok interaktif ögeler içerdiğinden emin olun. Bunu birçok sosyal ağ siteleriyle iletişim kurarak ve bağlanarak, video ve ses kaynakları kullanarak, kullanıcılara daha çok kontrol etme imkanı sağlayarak ve böylece kendi öğrenme yollarını oluşturmalarına, kendileri için tedarik edilen materyali en iyi şekilde kullanmalarına yardımcı olarak sağlayabilirsiniz. Bir başka yol da kazandıkları bilgileri forumlar, bloglar, ya da Google Docs. gibi geniş kitlelerle paylaşmalarını teşvik etmek olabilir. Eğer eğitiminize oyunsal içerikler de ekleyebiliyorsanız bu da kişilerin içeriği daha eğlenceli bir yoldan daha hızlı anlamalarına olanak sağlayacaktır.
 7. Kursun hedef kitlenizin ihtiyaçlarına uygun olduğundan emin olun.
  Etkili bir online eğitim planı için öğrenci katılımı da çok önemli bir etken. Bu amacı gerçekleştirmek için, çalışanlarınıza bu eğitimi almanın görev ve sorumluluklarını yerine getirmelerinde nasıl yardımcı olacağını açıklayın. Daha önce bahsedildiği gibi, içeriği organize tutarsanız, çalışanlarınız kendileri için neyin ilgili olduğunu daha kolay bulacaklardır.
 8. Kişilere esneklik sağlayın.
  Online eğitimde esneklikten bahsederken, aklımıza öğrenmeyi hareket halindeyken destekleyen mobil cihazlar (cep telefonu, tablet vb.) gelir. Her yerden kolyaca ulaşılabildiklerinden, bu mobil cihazlar kişilerin eğitime bağlanmasını, odaklanmasını sağlar ve eğitim sonunda ortaya çıkacak neticeleri etkiler.
 9. Kişilere geri bildirim ve diğer destek türleri sağlayın.
  Geri bildirim kişilerin gelişimi için çok önemlidir ve doğru zamanda sağlanması, öğrenim ihtiyaçlarının karşılanması ve öğrenme neticelerinin gelişmesi için faydalıdır.

Etkili bir online eğitim planı için bu ipuçlarını değerlendirin ve çalışanlarınıza güçlü bir öğrenme deneyimi yaşattığınıza emin olun.

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.