Cebinizden daha da çok şey bekleyin.

Mobil teknolojiler e-öğrenme alanında gündemimize tekrar oturmaya başladı. Bu yazımızda mobil teknolojilerin sağladığı avantajlara ve kullanım alanlarına e-öğrenme çerçevesinde göz atacağız.

 

Özellikle iş dünyasında yer alan kişilerin, bilgiye mobil olarak erişmeleri oldukça önem kazandı. Artan akıllı telefon kullanımı, artan mobil cihazlar, gelişen netbook ve internete erişim cihazları, artan iPad kullanım oranı, artan internet hızları beraberinde mobil öğrenmenin yıldızını da parlatıyor.

 

Mobil Öğrenmenin Sağladığı Avantajlar

 

Yeni bir teknoloji olan mobil öğrenmenin sunduğu avantajları şu şekilde sayabiliriz:

 

 • Hareket kabiliyeti: Mobil araçları yanınızda her yere taşıyabilir ve bilgi bulutuna bağlanabildiğiniz her yerden bilgiye erişebilirsiniz.
 • Yaygınlık: Cep telefonlarının yanı sıra kiosk benzeri bilgiye erişim noktaları da yüksek bir yaygınlaşma hızına sahip.
 • Erişebilirlik: Cep telefonları ve diğer mobil araçlar bu kadar yaygın olunca, İnternet aracılığıyla gelen bilgi, gerçek dünyadan aldığınız verileri zenginleştirebilecek şekilde elinizin altında.
 • Bağlanırlık: Sosyal ağlar, sosyal medya ve iletişim uygulamaları, dünyanın her yerinden insanlarla bağlantı kurmamıza izin veriyor.
 • Ortama duyarlılık: Konumumuzu, zamanı ve çevremizdekileri algılayan uygulamalar, mobil öğrenmenin, bulunduğumuz ortama göre ve dinamik olmasını sağlıyor.
 • Bireysellik: Mobil araçlar, kişiye özel olduklarından, akıllı programlama sayesinde gönderilen bilginin bireyselleştirilmesine olanak tanıyor.Sayılan bu avantajlar paralelinde, mobil teknolojiler e-öğrenme uygulamalarında da farklı kullanım alanları bulmuştur. Bazı uygulamalar en basit telefonlar dahil olmak üzere tüm cep telefonlarında kullanıma uygundur. Ancak bazılarını kullanabilmek için akıllı bir telefona (smartphone) ya da mini bilgisayarlar (netbook) veya tablet bilgisayarlar gibi hafif bir bilgisayara sahip olunması gerekir.

 

Kullanım Alanları

 • Mesaj kullanımı: SMS servisiyle tek yönlü elektronik mesaj kullanımı.
 • Etkileşimli mesajlaşma: Çift yönlü mesajlaşma içeren kampanyalar ile, örneğin anketler aracılığıyla veri toplama veya test uygulamaları.
 • Ses tabanlı içerik ve değerlendirmeler: Sesli anlatım içeren podcast kullanımı, sesli yayınlar ve mobil kullanıma yönelik sesli anketler gibi ses tabanlı içerikler.
 • Kaynak materyaller ve sabit içerik: Mobil kullanıcının istediği anda erişebileceği anında eğitim uygulamaları ve destek materyalleri.
 • Öğrenme içeriği ve eğitimler: Bir eğitmen tarafından hazırlanmış, mobil ortama uygun yapıda etkileşimli e-öğrenme içeriği.
 • Zengin medya: Akıllı telefonlarda ve mini bilgisayarlarda oynatılabilen yüksek kaliteli ses ve videolar.
 • Etkileşimli ve kişiyi içine alan uygulamalar: Donanım bazlı öğrenme oyunları, sanal gerçeklik, desteklenmiş gerçeklik bilgisi (augmented reality) ve mobil araçlarla desteklenmiş gerçeklik kullanan öğrenme araçları.

 

Mobil Eğitim İçerikleri Geliştirirken…

Mobil uygulamalar sıfırdan programlanabileceği gibi, yazarlık araçları geliştiren şirketlerin sunduğu mobil kullanıma yönelik içerik motorlarıyla da geliştirilebilir.

Ancak içerik geliştirme araçlarına sahip olmak, etkili ve etkileyici mobil eğitim uygulamaları geliştirmek için yeterli değildir. Bunun için hem eğitim biliminden anlamak hem de bahsi geçen teknolojilerin neler sunabileceğini bilmek gerekir.

İçeriğin mobil araçlara uyarlanması, var olan malzemenin olduğu gibi alınıp mobil ekranlarda kullanılabilecek boyutlara küçültülmesinden ibaret değildir. Bunun için, var olan içeriğin incelenmesi ve mobil eğitim ile uyumlu bir tasarıma nasıl dönüştürülebileceğine dair bir tasarının oluşturulması gerekir. Çoğu zaman bu, eğitim tasarımının mobil öğrenmeye uygun bir biçimde tekrar ele alınmasını da içerir. İçerik uyarlandıktan sonra mutlaka kalite kontrol testine tabi tutulmalıdır.

 

Uygulama Örnekleri

Yetişkinlerde mobil öğrenmenin nasıl kullanılabileceğine dair fikirler 3 ana kategoriye ayrılabilir.

 1. İhtiyaç olduğunda bilgiye erişim sağlamak üzere mobil öğrenme : Müşteri eğitimleri, dijital kanallar, kütüphaneler, konum bazlı bilgi, haritalar ve uydu fotoğrafları, sunumlar, kiosk ve bilgiye erişim noktaları, USB depolama araçlarından mobil araçlar vasıtasıyla bilgi toplayarak bu bilgiyi öğrenme amaçlı olarak kullanıma sunar:•   Birinci Şahıstan Belgelendirme•   Araştırma ve Veri Toplama
  •   İzleme ve Trend Takibi
  •   Ölçme ve Değerlendirme
 2. Bulunulan konum hakkında toplanan bilginin diğer kişilere ya da bir veritabanına aktarımı ile mobil öğrenme

 3. Başkalarıyla iletişim, etkileşim ve ağ bağlantısı kurma yoluyla mobil öğrenme
 • İletişim ve Sosyal Medya
 • Oyunlar, Simülasyonlar, Sanal Dünyalar
 • Danışmanlık, Destek
 • Kişisel Medya Üretimi
 • Bulut BilişimiSon olarak, sağlanan eğitim hizmetlerinin yönetimi, mobil eğitim yönetim sistemleri (mLMS) veya mobil araçlardaki veri toplama özelliklerini bir eğitim yönetimi sistemine (LMS) bağlayan uygulamalar aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Bir mobil eğitim hizmeti alırken, hem bu hizmetin gerçekten mobil ortam gereklerine uygun tasarlanıp tasarlanmadığını hem de bu eğitimleri nasıl bir sistem üzerinden takip edeceğinizi mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

 

Mobil Eğitim Yönetimi

Son olarak, sağlanan eğitim hizmetlerinin yönetimi, mobil eğitim yönetim sistemleri (mLMS) veya mobil araçlardaki veri toplama özelliklerini bir eğitim yönetimi sistemine (LMS) bağlayan uygulamalar aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Bir mobil eğitim hizmeti alırken, hem bu hizmetin gerçekten mobil ortam gereklerine uygun tasarlanıp tasarlanmadığını hem de bu eğitimleri nasıl bir sistem üzerinden takip edeceğinizi mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.