2016 Yılının Eğitim Trendleri – Eğitim Yaklaşımındaki Değişim

2016-HR-Trends

Deloitte, İnsan Kaynakları’ndaki son trendleri içeren Global İnsan Kaynakları Trendleri 2016 raporunu yayınladı. Raporun bir bölümü tamamen eğitim konusuna yönelik. Bu makalede, raporun önerdiği eğitim yaklaşımı değişimini ve ana fikir ve trendleri özetlemeyi hedefledik.

2016 Yılında Kurumsal Eğitim Trendlerindeki Eğitim Yaklaşımı

Konu profesyonel hizmetler olduğunda, Deloitte sonuçlarına güvenebileceğiniz bir firma. Lider şirket ve kurumlarla işbirliği yapıyor ve bu işbirliğinden mevcut durumu analiz eden analitik raporlar doğuyor. İşte Global İnsan Kaynakları Trendleri 2016 raporunda yer alan ana fikir ve trendler ve eğitim yaklaşımındaki değişimler.

Son zamanlarda, birçok şirketin lider ve yöneticileri işyerinde sağlanan kaliteli eğitimin adayların dikkatini çekmeye, yapılan işe katılımı arttırmaya ve yetenekleri ortaya çıkarmaya yardım ettiğinin farkına varmaya başladı.

Eğitim yaklaşımında değişim ihtiyacı

Gece-gündüz internet erişimi sağlayan birçok mobil cihazın var olması öğrenmeyi kişinin her yerde, her zaman yapabileceği bir aktivite haline getirdi. Bu günlerde, her şeyi online olarak öğrenebilirsiniz. Biri herhangi bir konuda alanında uzman kişilerce hazırlanmış bir videoyu kolayca bulabilir, ve masanızdan kalkmadan ya da bir kafede kahve içerken yeni yetkinlikler – hatta akademik başarı – elde edebilirsiniz.

Sonuçta, çalışanlar, maaş derecelerinin öğrenme eğimine bağlı olduğunu biliyorlar ve işverenden dinamik öğrenme ortamları sağlamasını istiyorlar. Yeni neslin üyeleri öğrenci merkezli eğitim ortamına alışkın, ve mesleklerdeki bireysel eğitimi günlük iş aktivitesinin bir parçası olarak görüyor. Bunun farkına varamayan şirketler, en iyi çalışanlarını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarını bilmiyorlar.

Eğitime karşı olan tavır değişiyor. Bölümlerden oluşmuş bir aktivite olarak görülmüyor. Yeni eğitim yaklaşımı çalışanı öne çıkarıyor ve öğrenmeyi sürekli ve devamlı bir süreç haline getiriyor. Bu yeni öğrenme şeklini benimseyen şirketler, her çalışana standartlaştırılmış derslerle zorlamak yerine, çalışanlarına hem iç hem dış bütün kaynaklara ulaşım izni veriyor.

Yeni Eğitim Yaklaşımı

Yeni eğitim yaklaşımı aşağıdaki sorumlulukları eğitim departmanlarına yüklüyor:

  • Çalışanlarınıza “nasıl öğreneceklerini öğrenme” konusunda yardım edin.
  • Çalışanlar arasında paylaşılan bilgileri tetiklemek için organizasyonlar düzenleyin.
  • Kullanıcı dostu, kullanımı kolay platform ve video paylaşım hizmetleri geliştirin.
  • Çalışanlar arasında, bilgi paylaşımı ve devamlı öğrenmeyi sağlayan, işbirliğini teşvik edin.

kişisel eğitim fırsatları sağlamanın gerekliliği konusundaki genel görüşe rağmen, işverenlerin %61’i bununla ilgili zorluk yaşıyor.

Kurumsal eğitim departmaları tarafından önceden belirlenen yeni hedefler sayesinde, geleneksel “ders tasarlayan” rollerinden çıkıyorlar. Şu anda sorumlulukları daha çok, müşterilerinin karşılanamayacak isteklerini yerine getiren ürün müdürlerininkine benziyor.

Eğitimde değişimi meydana getirmek karışık ve talepkar bir görev. Ve birçok şirket hala yeni teknikleri uygulamada ve eğitim departmanlarını yeniden yapılandırma konularında ilk seviyelerde. Ancak, trend çok açık: çalışanlarının kişisel gelişimlerini destekleyen şirketler, hem iç hem dış kaynakları kullanarak, gerekli yetkinlik ve bilginin elde edilmesi için onlara yardım etmek zorunda. Eğer şirketiniz hala bu konu üzerinde durmadıysa, başlamanın tam zamanı!

Eğitim Süreçlerinizi Değiştirirken Kullanacağınız 5 Tavsiye

Özetle, şirketinizdeki eğitim sürecinizi değiştirmeye başlamanıza yardımcı olacak birkaç tavsiye sunmak isteriz:

1. Eğitim alacakları yönü en iyi çalışanların bildiğinin farkında olun.

Çalışanlarının profesyonel gelişimlerini desteklemek isteyen şirketler, eğitim programlarında kullanıcı deneyimini arttıracak yollar aramalı. Çalışanlarınıza, standartlaştırılmış dersler üzerinden baskı yapmak yerine, ihtiyaçlarının karşılanması gereken müşteriler gibi davranın.

2. Yukarıdan Aşağı Eğitim Metodu Yerine Aşağıdan Yukarı Eğitim Metodunu Seçin.

Öğrenci merkezli eğitime geçiş şirket içinde önemli bir zihinsel değişim gerektiriyor. Eğitim içeriği, programı ve öğrenme platformu seçimi üzerindeki kontrolu bırakmak zordur, ancak, yeni yaklaşıma geçmek için gereklidir. Bu, artan öğrenme etkinliği ile ödüllendirir.

3. Çalışanlarınızın Kişisel Öğrenmelerini Yönlendirmek İçin Teknolojiyi Kullanın.

Kişisel öğrenmeyle alakalı hizmet sağlayan, mobil, sosyal ya da bulut platformlar yeni eğitim programlarınızın bir parçası olmalıdır. İyi eğitim platformları her türlü içeriği birlşetirmenizi sağlar ve hem öğrenciye hem eğitmene eğitim içeriğine katkı sağlama fırsatı verir. Eğitim ortamınızı en iyi şekilde muhafaza etmek için pazarda yeni olan tedarikçilerin yenilikçi tekliflerine kayıtsız kalmayın.

4. Devamlı Eğitim Modelini Benimseyin.

Çalışanlara kariyerlerinin her safhasında gereken eğitimsel kaynağa erişim sağlayan bir kurumsal kültür benimseyin.

5. Kapsamlı Bir Gelişim Vizyonunu Destekleyen Eğitim Yaklaşımını Seçin.

Şirketinizdeki “gelişim” kelimesinin anlamını ve çalışanın profesyonel gelişim vizyonunu düşünün. Eğer böyle bir vizyon yoksa, bunu yaratmanız ve tüm çalışanlara iletmeniz gerekir.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.