Doğru E-Öğrenme Stratejisi: 1 – Yeni Başlayan Kurumlar İçin

E-öğrenmeye uyum ve tutundurma

E-öğrenmenin kurumların eğitim planlarının etkin bir parçası olabilmesi için, öncelikle eğitim, insan kaynakları ve bilgi teknolojileri departmanları çalışanlarının, e-öğrenmeye uyum sağlanabilmesiyle ilgili bir arada çalışmaları önem taşıyor.
E-öğrenme için kritik faktörler
E-öğrenmenin kurumda tutundurulmasında birçok etmen rol oynuyor. Bu etmenler göz önünde bulundurularak başlatılan e-öğrenme sürecinde, genellikle e-öğrenme takip oranları ve katılımcıların e-öğrenmeye ilgisi artıyor:

  • Eğitimler tasarlanırken katılımcıların özellikleri, öğrenme şartları, öğretilecek konular vb. koşulların dikkate alınması
  • Katılımcıların e-öğrenme deneyiminin pürüzsüz geçmesi
  • İş ve katılımcı hedefleriyle örtüşen nitelikli bir eğitim programının hazırlanmış olması
  • Katılımcıların yaşadıkları deneyimin değerini ve katkılarını iyi anlamaları
  • Katılımcıların soru sorabilecekleri kişilere ulaşabiliyor olmaları
  • Katılımcıların ihtiyaç duydukları altyapı, teknik donanım ve desteğin sağlanması
  • Eğitim, insan kaynakları ve bilgi teknolojileri departmanları tarafından her aşamada gerekli yönlendirmelerin yapılması

Başarılı e-öğrenme programları tasarlamak için 4 altın kural:

1. Eğitim hedeflerini karşılamak yanında bilgilerin ne zaman ve nasıl uygulanacağı becerisini de birlikte kazandırmayı amaçlamak.
2. Kurum kültürünü, beklentileri ve çalışanların özelliklerini dikkate almak.
3. Verimlilik yaklaşımı doğrultusunda, e-öğrenmedeki ham içerikleri, eğitimde odaklanılması gereken konular, referans verilecek kaynaklar vb. koşullara göre yeniden düzenleyerek kullanmak.
4. E-öğrenmeyi, sınıf eğitimlerini destekleyici, çalışanların performanslarını iyileştiren teknolojik bir olanak olarak ele almak.

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

Leave a reply:

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.