E-öğrenme İçeriklerinde Üretim Trendleri ve Görsel Tasarım

Trendlerin ortaya çıkmasında bilimsel, teknolojik, kültürel, sosyolojik, ekonomik ve bunun gibi birçok faktör rol oynamaktadır. Bu faktörler zamana, mekana, şartlara ve aralarındaki etkileşimlere bağlı olarak yavaş yavaş gelişirler.

 

Eğitimde son trendlerden biri olan e-öğrenme de yukarıda değindiklerimize uygun olarak yani insanların yaşam şartlarındaki değişimler ve teknolojik gelişmeler paralelinde evrilen bir eğitim yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

 

Ortaya çıkış amacı, insanlara zaman ve mekan bağımlılığı olmadan eğitim fırsatı sağlamak olan e-öğrenme, günümüz teknolojik gelişmeleri sayesinde bu faydaları adım adım daha ileriye taşımamızı sağlıyor.

 

İnternet hızındaki sürekli iyileşme, daha büyük eğitim materyallerini son kullanıcıya ulaştırmamızı sağlıyor. Bu nedenle önceki yıllarda kullanmaktan kaçındığımız video içeriklere, gün geçtikçe daha fazla yer vermeye çalışıyoruz. E-öğrenme üretiminde kullanılan video teknolojisi, zengin görsel ve işitsel öğeleri sayesinde, öğrenmede oldukça etkili bir e-öğrenme materyali olarak da öne çıkıyor.

 

Video dışında, içerik üretiminde kullanılan diğer araçlar da, teknolojik gelişmelere paralel olarak değişime uğruyor. E-öğrenme içeriği üretiminde tüm sektörün vazgeçilmez tercihi olan Adobe Flash yazılımı, mobil teknolojilerdeki gelişim ve mobil cihazların flash ile üretilen içeriklere destek vermemesi nedeniyle ister istemez yerini yeni teknolojilere bırakmak durumunda kalıyor. Yakın zamanda flash desteğinin kişisel bilgisayarlar da dahil olmak üzere birçok cihazda kaldırılması ihtimaline karşı tüm içerik üreticileri birer birer flash’ı terk etmeye başlayarak farklı araçlar tercih etmeye başlıyor ve içerik üretim trendleri de bu paralelde, hem kişisel bilgisayarlar, hem de mobil cihazlarda çalışabilen HTML5 teknolojilerine kayıyor.

 

İş hayatının artan temposu ve bunun getirdiği zaman darlığı çalışanların daha kısa, daha vurucu ve farklı öğrenme tiplerine hitap eden eğitim ve bilgilendirme yöntemlerini talep etmelerine sebep oluyor. Hızlı tüketilmesi ve daha vurucu olması istenen eğitim içerikleri, görsel tasarım anlamında da yeni trendleri beraberinde getiriyor. Daha önceleri kullanılan abartılı görsel efektler, yerini daha sade, basit tasarımlara bırakıyor. Bu sayede görsel tasarımdan ziyade içeriğin ön plana çıkarılarak, kullanıcıyı yormayan ve hızlı tüketilebilecek eğitim içerikleri üretmek hedefleniyor. Özellikle mobil hayatın hakim olduğu günümüzde tercih edilen “flat” tasarımlar sade, temiz, düz, kolay anlaşılır ve efektsiz yapılarıyla, e-öğrenme içeriği üretiminde de en çok tercih edilen tasarım trendleri arasında yer alıyor.

 

Peki, bu trendler daha ne kadar devam edecek? Görünen o ki 2016 yılında da gözler mobil teknolojileri yakından takip etmeye devam edecek ve e-öğrenme içeriği üretimindeki trendleri, yine bu alandaki gelişmeler belirleyecek. Sektörün önceliği video ve HTML5 içeriklerde olmaya devam edecek gibi gözüküyor. Bu içerikler hazırlanırken de görsel tasarımlarının günümüz trendlerine uygun olarak mümkün olduğunca sade ve kolay anlaşılabilir şekilde olacağını, yani “flat” tasarım trendinin süreceğini düşünüyoruz.

ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü mezunu olan Soner ALTAN, çalışma hayatına 2003 yılında İçerik Üretim Uzmanı olarak Enocta'da başlamıştır. 2008 yılından bu yana yine Enocta'da Özel İçerik Üretim Ekip Lideri olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Leave a reply:

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.