E-Öğrenme’de “Büyük Veri” Kullanımı Performansınızı Nasıl Etkiler?

big-data-analytics

“Without big data, you are blind and deaf and in the middle of a freeway.” – Geoffrey Moore, author and consultant.

Büyük Veri (Big Data) terimini daha önce duymuşsunuzdur. Dijital verinin entegre biçimde e-öğrenme dünyası ile nasıl ilişkili olduğunu bu yazıda anlatmaya çalışacağım. Öncelikle “Big Data – Büyük Veri” kavramı nedir ona bir bakalım.

Büyük Veri Nedir?

Son dönemin popüler terimi Büyük Veri, her ne kadar teknolojinin ilerlemesi ile ortaya çıkmış bir kavram olarak görülse de, aslında yıllardır bu ortama bilgi aktarımı yaparak gelişimine destek verdiğimiz bir olgudur.

Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi hayatın her alanında yer alan araçların artmasıyla birlikte farkında olmadan yaptığımız bu bilgi aktarımı, bilgi çöplüğünü oluşturur. Bu çöplükteki verileri anlamlandırmak için AR-GE çalışmalarını bu alanda yürüten bazı yazılım şirketleri ise bu olguyu Büyük Veri olarak adlandırırlar.

İnternet üzerinden alışveriş yaptığımız günümüzde, insanların belirli bir süre içerisinde hangi ürünleri satın aldığı veya ne sıklıkla alışveriş yaptığı takip edilebilir.  Bir kişinin satın aldığı her bir ürün tek başına anlamsız bir veridir ve bu veriler bizim bilgi çöplüğümüzü oluşturur. Ancak aynı özelliklere sahip olan bir grup insanın belirli bir süre içerisinde internette yaptığı alışveriş verileri analiz edildiğinde ortaya çıkan davranış kalıbı, bazı öngörüler sunar. İşte bizim öngörüye sahip olmamızı sağlayan ise Büyük Veri’nin ta kendisidir.

big-data

Büyük Veri E-Öğrenme’yi Nasıl Etkileyecek?

Bir kişinin internette alışveriş yaparken oluşturduğu veriler gibi LMS üzerinden eğitim alan bir kullanıcı da farkında olmadan kendi verilerini oluşturmaktadır. Kullanıcının demografik özellikleri, aldığı eğitim, eğitim içerisinde geçirdiği süre, hangi eğitimleri tamamladığı veya tamamlayamadığı gibi bilgiler bu verilere örnek olarak verilebilir.

big-data-buyuk-veri-2

Belirli bir kurum veya sektörde çalışan kişilerin LMS üzerinden eğitim alırken oluşturdukları veriler ve buna bağlı davranış kalıpları, o sektör veya kurumda çalışan kişiler hakkında bize bazı öngörüler sunar. Bu öngörüler sayesinde e-eğitim uzmanları,

  1. Çalışanların ve eğitimin hangi noktalarda gelişime ihtiyacı olduğunu anlayabilirler.
  2. Daha kişiselleştirilmiş eğitimler üretebilirler.
  3. Hangi e-öğrenme stratejilerinin etkili olduğunu anlayabilirler.
  4. E-öğrenme sürecinin işleyişi hakkında çok daha derin bir anlayışa sahip olarak e-öğrenme sektöründe bir sonraki seviyeye geçişi sağlayabilirler.

Özetlemek gerekirse, Büyük Veri sayesinde şirket çalışanları hakkında daha iyi bir ihtiyaç analizi yaparak onlara daha faydalı eğitimler atayabiliriz.

Dolayısıyla,

“Çalışanların performansını arttırarak şirketlerin performansını arttırabiliriz.”

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.