E-öğrenmenin Şirketlere Sağladığı 8 Fayda

Günümüzde hem kurumlar, hem de çalışanlar değer kaybetmemek için hızla gelişen yeni standartlara, uygulamalara ve teknolojilere ayak uydurmak zorundalar. Bunun yolu da sürekli eğitimden geçmektedir.

Çalışanlarına doğru eğitim yatırımı yapan kurumlar hem kendilerine değer katmakta hem de çalışanlarında işlevselliği, performansı ve kaliteyi arttırıp, çalışan memnuniyetini ve güvenini de perçinlemektedirler.

1. Zaman ve mekândan bağımsız: E-öğrenme sistemleriyle kurumlar çalışanlarını aynı lokasyona toplamak ve belli bir zaman aralığı içinde eğitim vermek zorunda kalmamaktadırlar. Bu da genel olarak çalışanlarda en uygun zamanlarında ve istedikleri yerden eğitimlerini almalarını sağlayarak eğitimi zaman ve mekandan bağımsız kılmaktadır.

2. Eğitimde fırsat eşitliği ve süreklilik: Eğitimlerinizde her zaman aynı kaliteyi yakalamanız özellikle araya giren eğitmen, mekân, zaman gibi faktörlerle oldukça zor olmaktadır. Oysa e-öğrenme ile aynı içerik aynı şartlarla çalışanlara sunulmakta ve fırsat eşitliği sağlamaktadır. Eğitimlerin alındıktan sonra istenilen zaman tekrar edilebilmesi ile öğrenmeyi pekiştirici bir yapı kurgulanabilmektedir.

3. Tasarruf: E-öğrenme ile eğitimlerinizi planlarken hem zamandan, hem de maddi olarak tasarruf sağlamak mümkün.

Özellikle kalabalık ve/veya dağınık lokasyondaki şirketler için e-öğrenme sistemlerinin kullanılması ile eğitime karar verme ile planlayıp eğitimi başlatmak arasında geçen süre azalmaktadır. Organizasyon giderlerinin ortadan kalkması ile kurumlarda eğitim giderlerine ayrılan bütçe daha çok eğitim planlanması için kullanılıp, çalışanların daha yetkin olmaları sağlanabilmektedir.

Tasarrufu sadece kurumlar değil, çalışanlar da yaşar: Jennifer Salopek’in “Training and Development Magazine” deki yazısında belirttiği araştırmaya göre e-öğrenme sistemleri ile çalışanlar, eğitimleri daha hızlı tamamlayabilmektedir. Bunun nedeninin eğitimde bildikleri yerleri geçip, asıl bilmedikleri konulara odaklanmaları ve eğitimlere her yerden istedikleri zaman ulaşabilmeleri olduğu tespit edilmiştir. Kazanılan bu zaman da kurumlara iş gücü olarak geri dönmektedir.

4. Motivasyon ve çalışan memnuniyeti: Özellikle Y kuşağı ve sonrası, şirketlerin isimleri, güvenilirlikleri gibi unsurlarını dikkate almaktan çok “ben ne öğrenebilirim” eğiliminde iş aramaktadırlar. Kendilerini geliştiremedikleri, eğitim alamadıkları firmalarda çalışmayı sürdürmemektedirler. Çalışanların belli kısıtlar yerine daha serbest zamanlarda eğitime yönlendirilmesi, eğitimi istediği zaman tekrar edebileceğini bilmesi, farklı ve çeşitli eğitimlerin kendisine sunulması, sürekli öğrenme eğiliminde olabilmesi çalışan memnuniyetini ve motivasyonunu arttırmaktadır.

5. Farklı öğrenme hızlarına ve öğrenme stillerine uygun: İnsanların öğrenme hızları ve metotları farklılık göstermektedir. Kimileri dinleyerek hemen öğrenebilecekleri gibi, kimileri için okuyup tekrar etmek şarttır. E-öğrenme sistemleri farklı öğrenme yöntemlerinin tümünü desteklemektedir. Hem görsel, hem işitsel, hem de istenilen kadar tekrar edebilme özelliği ile e-öğrenme sistemleri eğitimden fazlasını, çalışanlar için öğrenmeyi sağlamaktadır.

6. Takip ve yönetimde kolaylık: Kurumlar, çalışanlarının ne kadar zamanda hangi eğitimleri aldıklarını, sınavlarla ne öğrendiğini, anketlerle ne istediğini, hatta hangi sorulara yanlış yanıt verdikleri detaylarında çeşitli raporlar elde edebilmektedir. Böylece kurum, eğitim ve gelişim faaliyetlerinin etkisini takip edebilmektedir.

7. Gelişen teknoloji ve yeni kullanıcı alışkanlıklarına uygun: Mobil cihazların hayatımıza girmesiyle kullanıcı alışkanlıkları tamamen değişmiştir. Bu eğitimler için de geçerlidir. Bilindiği gibi öğrendiklerimizin çoğunluğu sosyal medyada okuduklarımızdan gelmektedir. Bu yeni alışkanlıklara uygun dizayn edilen e-öğrenme sistemleri ile çalışanlara ulaşabilmek kolaylaşmıştır. Sosyal modüller, sanal sınıflar, oyunlar ve oyunlaştırmalarla öğrenme, çalışanların alışkanlıkları doğrultusunda kolaylaştırılmaktadır.

8. Bilgide güncellik: Günümüzde her konuda değişim çok hızlı. Bilgi de çok hızlı değişiyor. Bu da verilen eğitimlerin çoğu zaman güncellenip yeniden çalışanlara sunulmasına sebep olmaktadır. E-öğrenme sistemleri ile güncellenen veya eklenen yeni bilgilerle tasarlanan eğitim anında çalışanlara ulaştırılabilmektedir.

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

Leave a reply:

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.