Eğitim ve Gelişim Yöneticileri! Yetenek Açığına Çözüm; Dijital Öğrenme

Dijital Öğrenme

Global iş dünyasının kucağında, son 10 yıldır giderek vahim bir hal alan, önümüzdeki üç yıl boyunca da önemini koruyacak bir gerçek var: “Nitelikli ve Yetkin İnsan Kaynağı Bulma”.

ManPowerGroup tarafından yapılan 2016/2017 Yetenek Açığı Araştırması sonuçlarına göre;

• Global düzeyde 2007’den bu yana %40 ile en yüksek yetenek açığı yaşanıyor. İşverenlerin %40’ı nitelikli iş gücü istihdam etmede ve açık pozisyonları kapamada sıkıntı çektiğini söylüyor.

• Türkiye %66 ile en çok yetenek krizi yaşayan 5. ülke.

• İlk sırada %86 ile Japonya yer alıyor.

• Amerika %46 ile 16. sırada.

2016/2017 TALENT SHORTAGE SURVEY

Araştırmanın Türkiye sonuçlarına göre pozisyonların doldurulamamasıyla ilgili en çok belirtilen iki neden adayların deneyimsizliği ve teknik yetersizliği. Tüm nedenlerse şöyle sıralanmış:

• Adaylar deneyimsiz
• Adayların teknik yetkinlikleri yetersiz
• Adayların ücret beklentileri yüksek
• Aday yok, yeterli başvuru yapılmıyor
• Adayların davranışsal yetkinlikleri yetersiz

Problemin kökü aileye kadar iniyor. Aile-ilkokul-ortaokul-lise-üniversite derken, genel olarak eğitim sisteminin 21. yüzyılda Dijital Çağın gerektirdiği yetkinlikleri geliştiremediğini, üniversitelerimizin bu açığı kapatmada yetersiz kaldığını, devlet-özel sektör-üniversite üçgeninin etkili bir işbirliği ortaya koyamadığını görüyoruz. Bu alanda kat edilmesi gereken çok yol var.

Ancak bununla birlikte “Eğitim, üniversite, mastır, doktora seviyesinde biter.” anlayışı rafa kalkalı çok oldu. Nitelikli ve Yetkin İnsan Kaynağı bulmada başarılı çözüm geliştirmek isteyen kurumlar, “Kariyer sahibi olmak için öncesinde eğitim” yerine “kariyer sürecinin kendisinin öğrenme-gelişim yolculuğu” olduğu gerçeğinin ayırdına varmış durumda.

Yetenek açığını kapatmada kalıcı çözüm kurumların yine kendi içinde!
Türkiye’de işverenlerin %73’ü açık pozisyonları doldurmak için mevcut çalışanlarını eğitiyor ve geliştiriyor. Global düzeyde bu oran %53.

 “İstihdam edilebilirlik hali hazırda ne kadar fazla şey bildiğinden çok ne kadar iyi öğrendiğine ve bunları ne kadar iyi uygulayıp uyarlayabildiğine bağlıdır.”
MARA SWAN, ManpowerGroup Global Strateji ve Yetenek Başkan Yardımcısı

Kurum içindeki potansiyeli değerlendirip, ihtiyaç duyulan yetenekleri içeriden ve sürekli olarak yetiştirmek, yetenekleri dışarıdan almaktan çok daha hızlı ve ekonomik bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Çağa ayak uyduran kurumlar, kendilerini başarıya götürecek iş çıktıları açısından kritik teknoloji ve disiplinlerin gerektirdiği yetkinlikleri dışarıda aramıyor. Onun yerine, bu yetkinlikleri çalışanlarına kazandırmak için çalışanlarına yatırım yapıyor, çalışanlarına sürekli öğrenme ve gelişim imkanı sağlıyor.

Yetenek açığını azaltmak kurumun merkezine dijital öğrenme-gelişim kültürünü ve inovasyonu koyarak mümkün.
Kurumların, köklü değişimleri çok hızlı yaşadığımız, değişken, belirsiz, karmaşık ve muğlak Dijital Çağda sürekli hale gelen yetenek krizini aza indirecek, istihdam edilebilirliği ve yetenek geliştirmeyi kolaylaştıracak çözümleri üretebilmeleri için;

• Dünden geleceğe hazır olmaları, paradigmaları yıkıp, geleneksel modelleri bir kenara bırakıp organizasyonlarını stratejik olarak “sürekli öğrenme-gelişim”, “inovasyon” etrafında yeni kurallar çerçevesinde şekillendirmeleri gerekiyor.

Sürekli öğrenme-gelişim kültürünü hayata geçirmek için tek yol; Dijital Çağda Dijital Öğrenme!
• Kurum içinde herkesin, her şeyden kesintisiz öğrendiği (çalışma arkadaşı, yöneticisi, müşterisi, tedarikçisi, yapılan hatalar, gelecek senaryoları, uygulamalar)
• Bilginin inşa edilerek sürekli yaşayan bir öğrenme-gelişim havuzu oluşturulduğu ve kurumsal hafızanın zenginleştiği
• Öğrenmenin değişimin ve rakiplerin hızından bir adım önde gittiği ve kurumu hız, çeviklik, uyum konusunda rakiplerinin önüne taşıyan bir kaldıraç görevi gördüğü
bir öğrenme kültüründen bahsediyoruz.

Dijital Öğrenme kurumlara ihtiyaç duydukları yetenekleri geliştirebilmeleri ve kendi öğrenim kapasitelerini sürdürebilmeleri için gerekli olan araçları hızlı – ekonomik – zengin öğrenme çözümleri sunarak sağlıyor.

• Çalışanlar, teknoloji sayesinde artık diledikleri zaman, diledikleri yerde, ihtiyaç duydukları anda, hızlı, küçük parçalara ayrılmış kendilerini yeni mesleki yeterliliklere kavuşturacak öğrenme deneyimlerini kesintisiz yaşayabiliyor.
• Çalışanlar yeni nesil öğrenme ihtiyaçlarını (bireyselleştirilmiş-zenginleştirilmiş-teknoloji destekli-sosyal-paylaşımcı-katılımcı) karşılıyor. Sadece bilgiyi tüketen değil, üreten ve paylaşan aktörlere dönüşüyor.
• Kurumlar kendi kendini besleyen kurumsal eğitim ve öğretim alt yapılarına sahip oluyor.
• Öğrenme-Gelişim uzmanlarının kurum içinde uygulamaya geçirecekleri öğrenme çözümleriyle ilgili seçenekleri artıyor. (İçerik küratörlüğü, video ve mobil öğrenme çözümleri, mikro öğrenme, dışarıdaki MOOC okyanusu ve video içeriklerini kurumlarındaki sürekli gelişim havuzuna entegre etme)

Siz de yetenek açığını kapatmada ve kurumunuzu başarıya taşımada dönüştürücü olmak istiyorsanız, sürekli öğrenme ve gelişimi stratejik olarak kurumun kalbine koyun. Sürekli öğrenme-gelişime giden tek yol “dijital öğrenme”den geçiyor ve kurumlarda bu dönüşüm geciktikçe oyunun dışında kalma ihtimali hızla artıyor! Eski öğrenme modelleri ile yeni çağın ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Ezber bozan olun! Yeni çağda yeni nesil öğrenme modellerine kapınızı aralayın. Unutmayın, çalışanlarına kesintisiz “yeni nesil öğrenme deneyimi”ni yaşatan kurumlar, değişimin gerektirdiği yetkinliklere sahip donanımlı bir iş gücü ile rakiplerinin bir adım önüne geçiyor.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.