Enocta’da Ürün Yönetimi ve Teknoloji

Enocta tarihinin organizasyon ve yönetim anlamında en büyük değişimlerinden birini 2015 Mayıs ayından bu yana kesintisiz olarak yaşamakta. Bu değişim sürecinde yaşadıklarımızı sizlerle paylaşmak ve kısaca hedeflerimizi ve e-öğrenmeye bakışımızı anlatmak istedim.

Genel Müdürümüz Tijen Armağan’ın şirkete gelmesinden sonra kurumsal değişime hız veren Enocta’da, Şubat 2015 itibariyle Ürün ve Teknoloji Genel Müdür Yardımcılığı’nı kabul ettim ve Türkiye’nin lider e-öğrenme firmasındaki ve sektördeki gelişim potansiyeli doğrultusunda ülkemizin enerjisine katkıda bulunmaya başladım. Daha önce bulunduğum görevler için Linkedin profilime göz atabilirsiniz.

Global şirketlerdeki ürün yönetimi deneyimlerimizi e-öğrenme sektörüne ve şirketimize aktarabilmek için kendi içimizde de minik bir yapılanmaya gittik. Şirket çalışanlarının yüzde 50’sinden fazlasını bünyesinde bulunduran Ürün ve Teknoloji grubu altı ayrı bölümden oluşuyor. Yazılım ve Katalog Ürün Yönetimleri , Yazılım Geliştirme ve AR-GE, Bilgi Teknolojileri, Katalog Ürün Geliştirme ve Özel İçerik Geliştirme. Bu altı birimle Enocta’nın en kritik fonksiyonlarını sürdürüyoruz.

Sadece, standart bir e-öğrenme şirketinde olması gereken LMS (Eğitim Yönetim Sistemi) ya da içerikler konusunda hizmet vermek artık gelişen dünyamızda yeterli değil. Biz bu yeni yapılanmayla işe yeni başlayan genç kuşağın ihtiyaç ve gelişimlerine uygun katalog içeriklerini tespit etmeyi ve geliştirmeyi; ayrıca firmaların özel içerik ihtiyaçlarına, sadece standart teknikler ile ürün ve hizmet geliştirmek yerine oyun, sosyal eklentiler, video, 3D, arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gibi teknolojileri kullanarak farklı ürünler sunmayı amaçlıyoruz.

Tabi bu araştırmaları yaparken, yeni iş ve ürün geliştirme vizyonumuz çerçevesinde iş ortaklıkları ve stratejik paydaşlar bu süreç içerisinde çok büyük önem arz ediyor. Yeni dünyada tüm fikirleri, ürünleri ve hizmetleri tek bir firmanın geliştirmesi gerek finansman ve insan kaynağı kullanımı açısından, gerekse strateji ve gelişim açısından doğru bir yaklaşım değildir. Bu bağlamda biz de Enocta Ürün ve Teknoloji grubu olarak birçok farklı iş ortağımızla, hatta pazarda bazı alanlarda rakip durumunda olduğumuz firmalarla ürün ve hizmet geliştirme ya da dış kaynak kullanımı konusunda stratejik anlaşmalar yapıyoruz. Ankara’da yazılım geliştirme ekibimizin bulunduğu ve parçası olmaktan büyük gurur duyduğumuz ODTÜ Teknokent’le, ayrıca Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye’deki diğer e-eğitim, oyun, içerik geliştirme ve teknoloji firmalarıyla omuz omuza, birlikte kazanmak için çalışıyoruz. Pixedus, Pixofun, Sebit ve Simlab bu firmalardan sadece bazıları.

2015-2017 arasında ana odak noktalarımızdan biri olarak belirlediğimiz AR-GE vizyonumuz sayesinde yüzde 100 yerli yazılımlarımız EEP (Enocta Eğitim Platformu), EAEP (Enocta Akademik Eğitim Platformu), Oyunlaştırma, sosyal modüllerimiz ve E-Pratik gibi ürün ve hizmetlerimizin tamamının ikinci, üçüncü ve hatta dördüncü faz geliştirmelerini SCRUM yazılım geliştirme süreci kullanarak ilerletiyoruz. Bunun yanı sıra mobil platformlarda Android, IOS ve diğer altyapılar için uygulamalarımızı yeniliyor ve her geçen gün özellik setlerini arttırıyoruz.

Kullanıcılarımıza modern ve geliştirilmiş EEP arayüzümüzü sunmak konusunda ise çalışmalarımız aşamalı bir şekilde devam ediyor. Tüm bunlara ek olarak yeni gelen teknoloji ve cihazlar üzerinde de, ürüne dönüşsün ya da dönüşmesin, hem kendimizi geliştirmek hem de cihazları tanımak için bazı geliştirmeleri deniyoruz. Bunlara en güzel örnek olarak, Apple IWatch üzerinde geliştirdiğimiz, kullanıcının takvimi ile eş zamanlı çalışan Enocta Eğitim hatırlatma uygulamasını verebilirim.

Değişim, şirketler için sürekli içinde olunması gereken bir süreç. Bugün ABD’de 4 milyar dolar büyüklüğünde bir hacmi olan e-öğrenme sektörü, Türkiye’de ise halen 10 milyon dolar mertebesinde. Amerika’da e-öğrenme tüm eğitim pazarının yüzde 30 ila 40’ı civarına gelmişken bizde bu oran hala firmalarda yüzde 10 civarında. Daha gidecek çok yolumuzun olduğu bu sektörde Enocta olarak ürün çeşitliliğimiz, eğitim platformumuzun yetkinlikleri, yetişmiş insan kaynağımız ve AR-GE bakış açımız sayesinde öncülüğümüzü sektörle paylaşmaya ve değişmeye devam edeceğiz.

Emre Tok
Ürün ve Teknoloji – Genel Müdür Yardımcısı

1999 yılında kariyerine Koçbank’ta başlayan Emre TOK, Sırası ile ABank, Turkcell ve TTNet’te Ürün Geliştirme ve Yönetimi konularında çalıştıktan sonra 2008 yılında Microsoft Türkiye’de Internet Servisleri Grup Müdürü olarak atanmıştır. 2011 yılından itibaren Microsoft İngiltere’de Kıdemli Ürün Müdürü olarak 3.5 yıl görev yapmış ve Bing, OneDrive ve Outlook.com gibi ürünleri yönetmiştir. 2015 Şubat ayından bu yana Enocta’da Ürün ve Teknoloji’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Endüstri Mühendisi, MBA mezunu olup halen doktora çalışmalarına devam etmektedir. Evli ve Selma’nın babasıdır.

Leave a reply:

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.