Etkili Online Dil Eğitimi için Bilmeniz Gereken 4 Şey

Herhangi bir çevirim içi (online) dil eğitim programını başarılı bir şekilde yönetmek için, öğrenenin performansını ölçmek ve sürekli takip etmek kritik öneme sahiptir. Tüm kurumsal eğitim başarı faktörlerinin ortak bir yanı vardır: öğrenenlerinizin sürece dahil olmaları ve bunu göstermeleri.

Çalışanlarınızı nasıl sürece dahil edeceksiniz? Nasıl bir bireysel öğrenme deneyimi sunacaksınız? Tüm bunları nasıl ölçeceksiniz ve görünür kılacaksınız?

İşe şu sorulara yanıt arayarak başlayabilirsiniz. Çalışanlarınız iş yerinde mi öğreniyor? Yeni bir mesleki beceri öğrenmek için nasıl ve neden motive oluyorlar ya da olamıyorlar? Bunun ötesinde, öğrendikleri bilgileri işlerinde kullanabiliyorlar mı? İşlerinde kullanmaya başladıklarında fakat sonuçlar çok iyi olmadığında ne oluyor? Çalışanları beceri geliştirme sürecine yeniden katılmaları için nasıl teşvik ediyorsunuz? Bu soruların cevaplarını kurumsal öğrenenler açısından anlamak için çok fazla zaman ve kaynak harcanıyor. Kurumsal öğrenme ve gelişim durumu hakkındaki 2020 LinkedIn Learning raporu bu açıdan önemli bir kaynak. Bu raporda, eğitim ve gelişim profesyonellerinin çoğunun, yeni çevirim içi ve mobil öğrenme uygulamalarıyla Y ve Z jenerasyonu çalışanlarını anlamak ve elde tutmak için kritik yatırımlar yaptıklarını vurguluyor.

Diğer beceri eğitimlerinde de olduğu gibi öğrenci katılımı, kurumsal dil eğitimi başarısının da anahtarıdır. Çalışanlarınızın öğrenmek için nasıl motive olduklarını anlamak, organizasyonunuzda başarılı bir çevirim içi dil eğitimi programı başlatma çabalarınızı değiştirebilir.

Bu yazıda, çalışanlarınızın nasıl öğrenmeyi tercih ettiklerine ve esnek, sürükleyici bir çevrim içi dil eğitim programının nasıl başlatılabileceğine ayrıntılı bir şekilde bakacağız.

1. İşin uzmanı tarafından eğitilmeyi istiyorlar

Hemen hemen her beceri için çevirim içi bir eğitim bulabilirsiniz. Fakat eğitim iş ortağınız, çalışanlarınızın o konun uzmanı olan kişi ile iletişime geçme fırsatı sağlamıyorsa, sürece 1-0 yenik başlıyorsunuz.

2. Meraklı ve özerkler

Çalışanlarınız temel bilgileri öğrendikten sonra, rollerine ve ilgili sorumluluklarına özgü sorunları çözmelerine olanak tanıyan kavramları ve konuları kendi başlarına derinlemesine incelemek isterler.

Bu durum, temel bilgilerin ötesine geçerek, konuları kendi başlarına derinlemesine keşfedecekleri anlamına gelir. En iyi çevrim içi öğrenme çözümleri, bu sebeple  katmanlı ve zengin içeriklerden oluşmalıdır.

3. Sosyal öğrenmeyi seviyorlar

Çalışanlarınızın sosyal etkileşim olmadan, sanal bir öğrenme ortamında kulaklıklarla oturabilme yeteneklerinin bir sınırı var 🙂  Grup olarak öğrenme oturumlarına izin veren eğitim araçlarını kullanmak, çalışanlarınızın çoğunu sürece dahil etmek için etkili olacaktır. Bu noktada Rosetta Stone çalışanlarınıza, anadili İngilizce olan eğitmenler tarafından yönetilen kesintisiz canlı grup derslerine katılma fırsatı sağlıyor.

4. Edindikleri yeni becerileri işlerinde uygulamak istiyorlar

Bu, bir eğitim ve gelişim profesyoneli için iyi bir haber çünkü muhtemelen çalışanınızla bu konuda aynı motivasyonu paylaşıyorsunuz 🙂 İş performansı ile ilgili her bir eğitim ve gelişim başarı faktörü, çalışanlarınız yeni öğrendikleri becerileri işlerinde uygularken etkili bir şekilde ölçülebilir. Bu sayede öğrenmeye ve gelişmeye devam edebilirler.

Ödüllü bir kurumsal dil eğitim çözümü olan Rosetta Stone ile çalışanlarınız;

  • Dijital öğrenme deneyimi ve mobil uygulaması sayesinde, eğitimlere dilediği yerde ve zamanda ulaşabilir.
  • Görsel ve işitsel etkileşimli materyaller ile doğal bir şekilde, anadil öğrenir gibi öğrenirler.
  • TruAccent™ ses tanıma teknolojisi ve canlı eğitmen desteği ile doğru telaffuz ile konuşma pratiği yapabilirler.
  • 24 dile erişebilir ve dil seçimlerini değiştirebilirler. Almanca, Arapça, Çince, Farsça, Filipince, Flemenkçe, Fransızca, Hintçe, İbranice, İngilizce (Amerikan veya İngiliz İngilizcesi), İrlandaca, İspanyolca (İspanya veya Latin Amerika İspanyolcası), İsveççe, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Portekizce, Rusça, Türkçe, Vietnamca veya Yunanca öğrenebilirler.
  • Seek&Speak artırılmış gerçeklik teknolojisi ile çevreleriyle etkileşimli ve kişiselleştirilmiş bir öğrenme deneyimi yaşayabilirler.

Rosetta Stone ile Sony Pictures Entertainment, Twitter ve Ikea gibi lider markalar maliyetlerini düşürerek büyük tasarruflar sağlıyorlar.

Kurumunuz da aynı başarıyı yakalayabilir. Enocta olarak, başarılı bir çevirimiçi dil eğitimi programı başlatmanız için yanınızdayız 🙂

Daha fazla bilgi edinmek ve demo talebinde bulunmak için buraya tıklayın.

Kaynak: https://enterpriseblog.rosettastone.com/2020/05/effective-online-language-training-starts-with-understanding-your-learners/

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.