Evden Çalışırken Bunları Yapmayın!

Ofiste geçen uzun bir günün ardından sığındığımız yer şimdi ofisi emdi!
Artık iş ve ev tek bir yerde, zamanımızı nasıl yönettiğimiz bizim için çok önemli. Evden çalışmak fazla özgürlük sunuyor, bu da iş-yaşam dengesi için harika, fakat tüm kaçınılmaz dikkat dağıtıcı unsurlarla, uzaktan çalışmaya uyum sağlamak zor olabilir.

Size tersine bir yapılacaklar listesi hazırladık, yani yapılmayacaklar listesi 🙂

Akışına bırakmayın

Esnek olmamaktan bahsetmiyoruz 🙂 Her zaman ekibinizin ihtiyaçlarını karşılayın. Akışla gitmemekten kastettiğimiz, gününüzü önden planladığınız şekilde geçirmeniz. Proje son teslim tarihinden çamaşırları ne zaman yıkayabileceğinize kadar her şeyi önden planlamalısınız. Ne zaman odaklı çalışmanız gerektiğini, ne zaman ev işlerinizi yapmanız gerektiğini belirlemelisiniz.

Her yerden çalışmayın

Gün boyu çalıştığınız yerleri değiştirmeyin demek istemiyoruz. Bazen masanızda bazen ayakta çalışabilirsiniz, telefon konuşmalarınızı yürüyerek yapabilirsiniz. Ancak, çalışma alanlarının ve çalışma dışı alanların belirlenmesi önemli. Bu ayrım, “işte” olduğunuz zamanları ayırt etmenize yardımcı olacaktır.

Hareketsiz kalmayın

Ofisten çalışırken, ofis binasında bir yere gitmek, öğle yemeğine çıkmak bizi harekete geçiriyordu. Evin içinde yapılabilecek egzersizler ya da mahalle çevresinde kısa bir yürüyüş iyi gelebilir. Hareket etmeyi unutmamak için alarmlar kurabilirsiniz.

Sosyal medyayı sürekli kontrol etmeyin

Günlerimizi evlerimizin içinde geçirirken, dışarda devam eden hayatta neler olduğunu bilmek elbette ki önemli. Sosyal medya, COVID-19 hakkında yapıcı tartışmalar ve diyaloglar da yaratabiliyor, sansasyona ve endişeye de neden olabiliyor. Sosyal medyayı sadece molalarınızda kontrol edin.

Kendinizi tüketmeyin

Evden çalışırken geçirdiğiniz süre, ofiste çalıştığınız süreyi çok rahat şekilde geçebilir. Çoğumuz, “nasılsa yapacak başka bir şeyim yok, neden işe daha fazla zaman ayırmayayım ki?” diyerek kendini yakıyor aslında. Dinlenmek için mutlaka kendinize zaman ayırmalısınız.

Sürekli atıştırmayın

Uzaktan çalışırken sürekli yeme halinde olmak kolaydır. Porsiyon kontrolünde disiplinli elden bırakmayın. Küçük tabaklar ya da kaseler kullanın ve kendinizi sınırlayın. Abur cubur yerine meyve, sebze ve yemişler tüketmeye çalışın. Bütün gün abur cubur yemenin cazibesine kapılırsanız, halsiz hissedersiniz, genel olarak sağlığınız için de zararlı.

Son olarak, evden çalışmanın alışılması gereken bir durum olduğunu unutmayın. Sabırlı olun ve kendi ritminizi bulun. Ofisten çalışmak ve evden çalışmak farklı şeyler. Sizin ve sorumluluklarınız için en uygun planı belirleyin.

Enocta Gelişim Kataloğu’ndaki Evden Verimli Çalışmak ve Uzaktan Çalışma Kiti eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için bize ulaşın!

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.