Evden Çalışmak ve Ergonomi

Her yıl yaklaşık 300.000 çalışan kas-iskelet sistemi hastalıkları nedeniyle çalışamaz duruma geliyor ve işe gidemiyor. Kas ve iskelet rahatsızlıkları, hemen hemen her endüstride en sık görülen hastalıklar. Amerikan Ulusal Tıp Akademisi, bu hastalıklarla ilişkili maliyetlerin – tazminatlar, iş göremezlik ödeneği ve verimlilik kaybı – yıllık 45 ila 54 milyar dolar arasında olduğunu tahmin ediyor.

Neden ofis ergonomisini önemsemeliyiz?

Kas-iskelet sistemi hastalıkları kademeli veya kronik yaralanmalar olma eğiliminde olsa da, bu tür yaralanmaların ilerlemesini önlemek için her gün güvenli şartlarda çalışmalıyız.

Salgın sebebiyle şimdi evlerimizden çalışıyoruz. Evdeki çalışma alanınız ergonomik düzendi mi? Yoksa mutfak masanızdan ya da kanepenizden mi çalışıyorsunuz? Ya telefonunuz? Uzun görüşmeler veya sanal toplantılar için kulaklığınız var mı? Hoparlörünüzü kullanabiliyor musunuz, yoksa çok fazla arka plan gürültüsü mü var? Belki uzun süredir oturuyorsunuz ve sık sık ara vermiyorsunuzdur. Nasıl hissediyorsunuz? Günün sonunda boynunuz sertleşiyor, sırtınız ağrıyor mu? Peki ya elleriniz ve bilekleriniz? Gözleriniz yorgun mu? Duruş bozuklukları, rahatsız edici masa biçimleri, yetersiz aydınlatma ve seyrek molalar uzun süreli, kronik kas-iskelet sistemi hastalıklarına yol açabilir.

Potansiyel rahatsızlıkları önlemek için şimdi ne yapabilirsiniz?

İş gününüzü ergonomiye uygun planlayarak başlayın. Bilgisayarınızı nereye koyacaksınız? Temiz bir çalışma yüzeyiniz ve yeterli aydınlatmanız var mı? Çalışma alanındaki vücut pozisyonunuzu değerlendirin. İş istasyonunuz vücudunuza uyacak şekilde ayarlanabilir olmalıdır. Örneğin, sandalyenizin sırtınıza uyan bir sırtlığı ve yükü sırtınızdan çıkarmak için kolçakları olmalıdır. Sandalyeler, dizleriniz yaklaşık doksan derecelik bir açıyla bükülecek ve ayaklarınızın zeminde düz durmasına izin verecek şekilde ayarlanmalıdır. Evdeki çalışma alanınızda bir “ofis” koltuğunuz yoksa, sırtınızı desteklemek için küçük bir yastık veya rulo havlu kullanabilirsiniz. Küçük bir kutuyu ayaklarınızı dayamak için kullanabilirsiniz. Mobilya ve ekipmanlar aşırı bükülmeyi, uzanmayı ve eğilmeyi önleyecek şekilde yerleştirilmelidir. Örneğin, monitörünüz veya ekranınız göz seviyesinin hemen altına yerleştirilmelidir. Çalışma alanınızda yeterli ışık var mı? Yetersiz aydınlatma göz yorgunluğuna yol açabilir.

Koltuğunuza ve monitörünüze ek olarak, klavyenizi de nasıl kullandığınıza dikkat etmelisiniz. Parmaklarınız klavyedeyken, bileğiniz düz, ön kol üst kolla 90 derecelik bir açıda olacak şekilde durmalıdır. Omuzlarınız rahat olmalı ve dirsekleriniz gövdenize yakın olmalıdır. Ayrıca yaslanmaktan ve uzanmaktan da kaçınmalısınız.

Fare kullanırken doğru kol ve bilek pozisyonunu koruyabilmelisiniz. Fare klavyeyle aynı seviyede ve vücudunuzdan klavye ile aynı mesafede olmalıdır. Aşağıdaki görselden doğru oturma şeklini inceleyebilirsiniz.

Kas veya iskelet sistemindeki yaralanma belirtileri genellikle gözden kaçabilir veya genel yorgunluk olarak kabul edilebilir. Bu rahatsızlıklar birbirlerini de tetikleyebilir,  sırtınızın alt kısmında başlayan bir rahatsızlık duruşunuzu bozabilir, bu da omuzları hatta kolları ve elleri etkileyebilir. Evden güvenli bir şekilde çalışmaya devam etmek için gerekli donanıma sahip olduğunuzdan emin olun.

Son olarak, sık sık ara vermeyi unutmayın. Esneyin, hareket edin, göz molaları için zaman ayırın. Bu molalar için alarmlardan faydalanabilirsiniz.

Evde sağlıkla kalın 🙂

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.