Harmanlanmış Öğrenmenin Kurumsal Eğitim İçin 6 Temel Faydası

Blended-learn-advantage

“Harmanlamak ya da harmanlamamak” – sorunuz bu mu? Belki de soruyu şu şekilde sorarsınız: “İş ihtiyaçlarımız için en etkili kurumsal eğitim modeli hangisidir?”

Ne şekilde sorarsanız sorun, cevap hep en iyi sonucu elde etmek için farklı eğitim metodlarının birleştirilmesidir. Farklı methodlar ve uzun vadeli planlama daima eğitimi daha etkili ve kalıcı hale getirir. Gelin harmanlanmış öğrenmenin kurumsal eğitime sağladığı 6 temel faydayı inceleyelim.

 1. Sonsuz esneklik sağlar.
  Harmanlanmış öğrenme metodu size esneklik sunar. Eğitimcinin açıklama yapabileceği karmaşık konuları ve soruları cevaplayabileceği sınıf ortamında sunulurken, video ya da web bağlantıları gibi multimedia araçları ile desteklenmesi gereken konuların anlatımı teknoloji tabanlı öğrenme ile gerçekleştirir. Online bileşen ile, esnekliği ve kişilerin eğitimi nasıl ve ne zaman tamamlayacağına dair uygun zamanları belirler ve de istedikleri zaman öğrendikleri bilgilere geri dönebilir ve kendilerini tekrar edebilirler.
 2. Kişiselleştirilmiş öğrenme imkanını arttırır.
  Robot neslinde yaşıyoruz. Bir şirketi arayıp, bilgisayar ile konuşuyoruz. Aldığınız benzinin ödemesini bir makina aracılığıyla yapıyorsunuz. Bugünlerde gerçek bir insanla konuşmadan herhangi bir yemek siparişinizi internetten rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Eğitim dünyasında, harmanlanmış bir çözüm insan tarafını korumanıza olanak sağlar. Zekice harmanlanmış bir eğitim sürekli tartışma konuları, kişiselleştirme ve içeriklerle sınıftan bilgisayara ya da bilgisayardan sınıfa görünmez bir geçiş sağlarken, iyi tasarlanmamış bir online eğitim izole ve kişisel olmayan bir öğrenme deneyimine sebep olabilir.
 3. Eğitimleri uygun maliyetle sunar.
  Birçoğumuz paramızı koruyacak eğitim metodları duymak isteriz. Harmanlanmış öğrenme bunlardan biridir. Sınıf bazlı bir dersi harmanlanmış bir metoda taşımak yüzyüze eğitim masraflarını (eğitimci ücreti, yer kirası, ulaşım ve konaklama masrafları gibi) azaltır ve tasarruf etmenizi sağlar.Clive Shepherd’ın araştırmasına göre sınıf içinde 95$’a alacağınız eğitimi, online eğitimler ile 11$’a kadar düşürebiliyorsunuz. Harmanlanmış bir eğitim modeli online içeriği çalışanın gün içinde iş akışını aksatmayacak şekilde düzenlenebilir hale getirerek, çalışma saatleri bölmez aynı zamanda uygun maliyet avantajı yaratır.
 4. Bütün öğrenme metodlarını kapsar.
  Hepimizin tercih ettiği bir öğrenme şekli vardır. Bazıları için bu sınıf eğitimidir; bazıları içinse esnek olan methodlar veya tekrarlı öğrenme yada daha oyunlaştırılan, hikayeleştirilen öğrenme methodları uygundur. Etkili harmanlanmış öğrenme, her tür öğrenme şeklini de kapsayan, birçok öğrenme araç ve tekniğin kullanıldığı bir öğrenme ortamı oluşturur.

“Dönüştürülmüş sınıf” eğitim modelini keşfetmeniz için fırsat yaratır.
“Dönüştürülmüş Sınıf” eğitim modelinde, ders içeriği hakkında bilgi sınıf dışında kazanılır. E-öğrenme gibi metodlar sayesinde sınıfta geçen süre konunun özüne ayrılır. Kişi sınıfa geldiğinde, dersin içeriğine hakim olacağından, dersin odağı öğrenilen bilginin uygulanması ve problem çözme üzerine olur.

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.