Kurumsal bilgi paylaşımını video kullanımı ile nasıl kolaylaştırabileceğinizi biliyor musunuz?

Bilgi paylaşımında video kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor.
Bildiğiniz gibi sosyal medya kavramı son dönemlerde en çok bahsi geçen kavramlardan biri haline geldi. Sosyal medya, İnternet kullanıcılarının yorumlarıyla, paylaştıklarıyla, ürettikleriyle zenginleşen içerik paylaşım ortamlarını ifade ediyor. Video kullanımı da sosyal medya ortamlarında bilginin üretimi ve paylaşımı konusunda en çok göze çarpan unsurlardan biri. Video paylaşımı uzun süredir vardı. Ama artan İnternet bağlantı hızları ile web üzerinden video izlemenin kolaylaşması, ayrıca kişisel bilgisayarlar ve video düzenleme araçları ile video üretiminin de çok basit bir hale gelmesi video paylaşımını yaygınlaştırdı. Youtube gibi video paylaşım sitelerindeki videoların, bilgi ve haber portallerindeki videolu haberlerin her gün milyonlarca insan tarafından izlenmesi, videonun ne kadar çok sevildiğinin belki de en önemli göstergesidir. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde günümüz video transferinin 4 kat daha artacağı ve İnternet üzerindeki veri alışverişinin yaklaşık %60’lık oranının video paylaşımı ile gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

 
Kurumsal Video, aslında çok kolay!
Video kullanımı ve paylaşımı gündeme bu kadar yerleşmişken, kurumlar da videoyu bilgi paylaşımı ve eğitim faaliyetleri için nasıl etkili bir şekilde kullanabilecekleri üzerinde kafa yormaya başladılar. Bu noktada ilk akla gelen video üretim maliyetleri. Video çekmek kulağa çok maliyetli bir iş gibi gelebilir ama aslında bir webcam, bir mikrofon ve bir video düzenleme programı ile bile harikalar yaratabilirsiniz. Önemli olan videoyu ne amaçla nasıl kullanacağınıza karar verebilmeniz.  Akla gelen diğer bir konu da video paylaşımı için gerekli teknik altyapının sağlanması. Bu noktada da sağlanan farklı hizmetlerle bu işi kurumsal olarak yürütülebilir bir hale getirebilirsiniz.

 
İşe yarayan, etkili videoları nasıl yaratabiliriz?
Videolar doğaları gereği bir işin nasıl yapılacağını göstermek, hızlı ve etkili bir biçimde bilgi paylaşmak için oldukça kullanışlı araçlardır.1 sayfalık düz yazıyla ve resimle anlatmaya çalışacağınız bir “nasıl yapılır” işlemini, 20 saniyelik bir video ile çok daha kolay ve etkili bir biçimde aktarabilirsiniz.
Gelin bilgi paylaşımında fark yaratacak videolarabir göz atalım. En sık rastlanan video kullanımları şunlardır:

 
• Uzman kişilerin belli bir konuda bilgilerini paylaştıkları, bir konuda en çok hata yapılan konulara dikkat çektikleri kısa uzman videoları,
• Motor becerilere odaklanan, yani bir işlemin nasıl yapılabileceğini gösteren videolar; örneğin, şirketteki faks makinesinin kullanımını anlatan bir video,
• Belli bir durumun skeçlerle anlatıldığı rol yapma (role-play) videoları; örneğin bir müşteri şikayetinin nasıl ele alınması gerektiğini gösteren bir durum videosu,
• Bir yazılımda belli bir işlemin nasıl gerçekleştirilebileceğini gösteren, görüntü yakalama programları ile hazırlanan videolar,
• Belli bir ürün ya da hizmetin anlatıldığı kısa tanıtım videoları.

 

Elbette, kurumun ihtiyaçlarına göre bu örnekler değişecektir. Nasıl bir video hazırlanırsa hazırlansın, izleyenlerin ilgisini kaybetmemek için videoların kısa ve öz olmaları ve belli bir konuya odaklanmaları önemli. Daha etkili videolar yaratılabilmesi için videoda konuşulacaklar ile ilgili yazılı bir metnin hazırlanması da yararlı olacaktır.

 

Peki nasıl sunabileceğiz?
Diyelim ki videolarınız hazır ve bunları çalışanlarınızla paylaşmak, çalışanlarınızın videolar ile ilgili yorumlarını almak, çalışanlarınızın da yaşayan bir bilgi paylaşım ortamına kendi hazırladıkları videolar ile katkıda bulunmalarını sağlamak istiyorsunuz. Kurumların bu şekilde kendi “Kurumsal YouTube”larını hayata geçirebilmeleri için farklı kurgular mevcut.

– Bazı kurumlar, kurumlarına özel video sitelerinin altyapılarını kendileri kurmayı veya böyle siteleri satın almayı tercih ediyorlar. Bu yapılanmayla kurumların amaçları, sadece video paylaşımı olmayıp, aynı zamanda diğer sosyal medya araçlarıyla da zenginleşen tam bir paylaşım ortamı yaratarak  kullanımını artırmak.

– Bazı kurumlar ise video paylaşımı için,kullandıkları kurum içi platformlar (intranet) üzerindeki  yapılanmaları tercih ediyorlar.

– Kurumlarda bir başka video paylaşım yöntemi olarak da içerik yönetim veya eğitim yönetim sistemleri karşımıza çıkıyor. Bu noktada kurumlar, videolarının barındırılması ve paylaşımı için, kullanmakta oldukları eğitim yönetim sistemlerine entegre yapıları tercih ediyorlar.

 

Siz de yapabilirsiniz!
Hızlı ve etkili bilgi paylaşım olanağı sağlayan video kullanımından etkin bir şekilde faydalanabilmek için yakın gelecekte önünüzde birçok seçenek olacak. Bu konudaki araştırmalar ve geliştirmeler hızla devam ediyor.
Size de sadece seçenekleri değerlendirmek kalıyor.

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.