Kurumsal Eğitim İçeriği Hazırlarken Cevaplamanız Gereken 6 Soru

kurumsal-egitim-icerigi-hazirlarken-cevaplamaniz-gereken-6-soru

Online öğrenmeyi uygulamadan önce düşünmeniz gereken en kritik noktalardan biri içeriktir. Öyleyse, şirketler içeriklerinin hazır olması konusunda nasıl daha gerçekçi ve nokta atışı olabilirler? İşte içeriklerinizi oluştururken sormanız gereken 6 soru.

İçeriğin hazırlığı, dolaylı/dolaysız, bütçeyi, zaman çerçevesini, ve gereken kaynakları etkiler. Birçok şirket varolan içeriklerin ne kadar istikrarlı ve anlaşılır olduğunu abartır. İşte içeriğinizin hazırlığını daha gerçekçi bir çerçeveden değerlendirmenizi sağlayacak birkaç ipucu:

1. Şu an varolan içerik, online öğrenme programı ile ulaşmak istediğiniz hedeflerle paralel mi?

Varolan birçok içerik PDF ya da PPT formatında, ya da basılmış halde olacaktır. Şirketler online eğitim ile ilerlemeye karar verdiklerinde, içeriklerin ulaşmak istenen hedeflerle paralel olup olmadıklarını değerlendirmelidir. Eğer paralel değilse, içerikteki eksiklikler tanımlanmalı ve Konu Uzmanları’nın yardımı ile tamamlanmalıdır. Diğer yandan, içerik hazırsa, içeriğin online öğrenme için uygunluk durumuna bakarak, online öğrenmeyi geliştiren sağlayıcılara yaptırabilir ya da kendileri geliştirebilir.

2. Online öğrenme için içeriğin uygunluk yüzdesi nedir (bu öğrenme hedefinize bağlıdır)?

Bir çok şirket bütün eğitim programını online olarak değiştirmek istiyor. Ama önerilen şey sınıf eğitimi ve online eğitimin harmanlanması. Eğitim türüne ve gerçekleştirilmek istenen öğrenme hedefine bağlı olarak eğitim şekli değiştirilmelidir.

Örneğin, ürün eğitiminiz var. Ürünlerin genel tanıtımı online öğrenme için en uygun materyal olabilir. Burada, öğrenme hedefi, çalışanlarınıza ürünleriniz hakkında bilgi sağlamaktır.

Öğrenme hedefiniz çalışanlarınızın öğrendiklerini uygulaması olduğunda, sınıf eğitimi uygun olacaktır. (Ayrıca, bu tip öğrenme hedeflerini gerçekleştirmek için üst seviye online dersler geliştirebilirsiniz, fakat online eğitimi ilk defa uygularken, küçükten başlamanız gerekir.)

3. Var olan içerik net bir taslak ile organize edilmiş mi ve öğrenme hedeflerinden bahsedilmiş mi?

Şirkette mevcut olan eğitim materyali iyi tasarlanmış bir taslağa sahipse ve mantığa uygun düzenlenmişse, eğitimi kişiselleştirmek için harcanacak çabada büyük oranda düşüş olacaktır. Ancak, şirketlerin varolan içeriklerinin çoğu tek bir yerde ya da düzenli bir sırada olmayacaktır. Bu yüzden, bütün kaynaklardan materyalleri toplamak ve bunları öğrenme hedeflerine uygun düzenlemek, içeriği hazır hale getirmek adına şirketlerin yapması gereken ilk şey olmalıdır.

4. Mevcut içerik şirkete göre mi yoksa öğrenme ihtiyaçlarına göre mi düzenlenmiş?

Eğer içerik genelse, geniş bir kitle için düzenlenmişse, ve herhangi bir uyarlama (uygunluk ve bilgi güvenliği eğitimi gibi) gerektirmiyorsa, online dersin hazırlanması daha az zaman ve çaba gerektirir.

5. İçeriğin ne kadar özelleştirilmesini istiyorsunuz?

Eğer içeriğin öğrenme ihtiyacına göre uyarlanmasını istiyorsanız, içeriğin öğrenme ihtiyaçlarınıza göre düzenlenmesi için çok çaba ve zaman harcarsınız. Bunu sağlayıcıya yaptırdığınızda, sağlayıcının gereken bilgiyi almak ve bunu öğrenme ihtiyacına göre düzenlemek için ekstra zamana ihtiyacı olacaktır. Böyle durumlarda, sağlayıcı daha fazla maliyet çıkarabilir.

6. İçerik ne sıklıkla değişiyor?

Mikro ve makro ekonomik çevrelerdeki hızlı değişim sebebiyle, şirketin ihtiyaçları değişir; eğitim ve içerik de öyle. Geliştirmeden sonra ya da geliştirme sırasında içeriğin değişme sıklığı ve boyutu düşünmeniz gereken bir faktördür. Enocta’nın özel içerik üretiminden kendinize özel içerikler ürettirebilirsiniz. Veya sürekli seri ve güncel eğitim içerikleri üreten Articulate Storyline gibi bir araç kullanabilirsiniz. hızlı içerik yazma araçları ile içerik yaratma, dersteki küçük güncellemelere uygun fiyatlı olarak olanak sağlar. Şirketler bazen ellerinde olanı gözden kaçırır ve sıfırdan içerik yaratır. Varolan içeriği hızlı yazım araçları kullanarak online öğrenmeye çevirerek geliştirmek önemli ölçüde zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.

Son söz

Bunlar, varolan içeriği en etkili şekilde kullanmak adına, online öğrenme başlangıcınız için içerik hazırlığını değerlendirirken kullanabileceğiniz sorulardan bazıları. Daha fazla bilgi için, Advanced Guide for eLearning Implementation adlı online kitabını inceleyebilir ve,

  • Online öğrenme için şirketinizin hazırlığını değerlendirme,
  • Online öğrenme için zorlu bir iş vakası hazırlama
  • Süreç boyunca karşılaşabileceğiniz online öğrenme engellerini aşma,
  • Online öğrenmeyi satın alacağınıza ya da kendiniz yaratacağınıza karar verme,
  • Bir online öğrenme partneri seçme,

gibi konuları şirketinizde uygulamayı öğrenebilirsiniz.

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.