Kurumsal Eğitimlerde Mikro Öğrenmeyi Kullanmanız Gerektiğini Anlatan 4 Neden

mobil-corporate-training-for-millennials-bite-sized

Neden artık hap gibi içerikler hazırlıyoruz ya da neden artık bu tarz eğitimler tasarlamaya ihtiyaç duyuyoruz?

Değişen ve gelişen teknoloji, mobil cihazların hayatımızın değişmeyen bir parçası oluşu, eğitimlere ayrılan bütçelerin gitgide azalması, sorunlara bir an önce çözüm bulunabilmesi için çok kısa sürede eğitimlerin tasarlanmasının istenmesi geleneksel e-öğrenme içeriklerinin yerini hap gibi içerikler alıyor. Diğer yandan insanların dikkat uzunluğu giderek düşüyor. Dolayısıyla, eğitimlerinde değişen alışkanlıklara uygun biçimlenmesi gerekiyor.

Peki, nedir bu hap gibi içerikler?

Son döneme kadar üretilen e-öğrenme içerikleri genelde 20 dakika ile 60 dakika arası sürmekteydi. Hatta belki daha da fazla. Bu içerikler her ne kadar etkileşimli olsa, anlamlı ve sürükleyici bir hikâyeler içerse de eğitimi alacak kişiler ilgilerini sadece ilk birkaç dakika koruyabiliyordu. Oysa ki eğitimlerin üretilmesi için oldukça uzun bir zaman ve emek harcanıyordu. Ayrıca bu eğitimler genelde mobil cihazlar için planlanmamış, bilgisayar üzerinden alınacağı düşünülerek üretiliyordu. Yani şu andaki teknoloji kullanım şekline ne yazık ki uygun değildi. Ama bu klasik e-öğrenme içeriği üretim şekli yeni bir akımla birlikte değişti. Literatürde bite sized learning olarak geçen hap gibi içerikler olarak da adlandırabileceğimiz içerikler profesyonel hayattaki e-öğrenme anlayışını değişen kullanıcı alışkanlıklarına uygun ölçüde geliştirdi.

Profesyonel hayatta yapılan araştırmalara göre, çalışanlar çok daha kısa sürede tamamlayabilecekleri, içerisinde çok fazla bilginin yer almadığı, kişinin çok daha kolay özümseyebileceği boyutlardaki içerikleri tercih ediyorlar. Bu hap gibi içeriklerin son zamanlarda bu kadar popüler olmasının ise dört ana nedeni var:

1. Mobil öğrenmenin artık çok daha fazla yaşamımızda yer alması

Çalışanlar içeriklere mobil cihazlardan da ulaşabildikleri için yolda ya da istedikleri herhangi bir yerden herhangi bir zaman dilimi içerisinde ulaşabiliyorlar. Hal böyle olunca odaklanma süreleri de önemli ölçüde kısalıyor. Kimse yarım saat sürecek bir eğitimi minicik bir telefon ekranında tamamlamak istemez. Ayrıca unutmamak gerekir ki uzun sürecek bir eğitim süresince de bir sürü bildirim gelecektir ve kişinin ilgisi ister istemez azalacaktır.

y-jenerasyonu-aile-selfie2. İş hayatında Y kuşağı sayısının artması

1980’den sonra doğan kişileri tanımlamak için kullanılan Y kuşağı 2020 yılında tüm iş yaşamının yarısını oluşturacak. Hal böyle olunca onların öğrenme alışkanlıkları tüm e-öğrenme alışkanlıklarının değişmesi gerekliliğini doğurdu. Yani Y kuşağının teknolojiyi kullanma alışkanlıkları, odaklanma süreleri, aynı anda birden fazla iş yapmaları (multitasking olmaları) eğitimlerin hap gibi üretilmesi ihtiyacını doğuruyor. Böylece çalışanlar ilgileri dağılmadan, odaklanarak eğitim içeriğini alabiliyorlar.

Bite-size-learning3. Çok daha kısa sürede ve çok daha ucuza derdimize çare bulma ihtiyacı

Geleneksel olarak tanımladığımız ve hepimizin aşina olduğu eğitimleri üretmek içerikler çok fazla olduğu için, çok uzun sürede üretiliyordu dolayısıyla da bunun maliyeti çok yüksek oluyordu. Bu hem üretimi yapan kişiler için ve eğitimleri alan firmalar için önemli bir sorundu. Fakat hap gibi içerikler sayesinde artık çok daha ucuza çok daha az zaman harcayarak ihtiyacımızı karşılayacak eğitimler hazırlayabiliyoruz. Eğitimlerin modüler bir araya gelebilmesi sayesinde artık ihtiyacımızı karşılamak çok daha kolay bir hale geldi.

Web4. Hap gibi içeriklerin daha iyi öğrenme sonuçları ve iş yaşamında görülür bir sonuç yaratması

Hap gibi içeriklerin çok kısa olması, çok daha az öğrenme hedefi içermesi ve kullanıcının dikkati dağılmadan bitirebilmesi sayesinde kullanıcılar daha bu kısacık içeriklerden çok daha fazla faydalanabiliyorlar. Sonuçlar daha uzun eğitimlerin sonuçlarına göre de çok daha iyi olduğu için ve hedeflere ulaşma oranları daha başarılı olduğu hem kullanıcılar tarafından hem de eğitimi verecek kişiler tarafından daha çok tercih ediliyor.

 

Bu dört temel neden hap gibi dediğimiz küçük, sindirilebilir, derdimize gerçekten çare olacak şekilde parçalara ayrılmış, ihtiyaç odaklı içeriklerin neden son zamanlarda bu kadar popüler olduğunu gözler önüne seriyor. Hap gibi diye tabi ettiğimiz kısa içeriklerin ve de mikro öğrenmenin bize sunduğu avantajlardan eğitim ve gelişim sektöründe yer alan herkesin faydalanması gerekir.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.