Kurumsal Oyunlaştırma Webinarımızın Ardından Akılda Kalanlar

Oyunlaştırma, eğitim ve gelişim adına çok önemli, kurumların iş süreçleri için oldukça faydalı bir kavram.  Hala pandemi süreciyle ilgili kafamızda birçok soru işaretinin olduğu ama normale dönüşün de başladığı bu dönemde, Enocta olarak dijital dönüşümün eğitime yansımasındaki kritik unsurlarını ele almaya devam ediyoruz. 20 Mayıs tarihinde Ahmet Şüküroğlu ve Ercan Altuğ Yılmaz ile birlikte gerçekleştirdiğimiz webinarda “Kurumsal Oyunlaştırma”yı konuştuk.

Webinar konuşmacılarımızı kısaca tanıyalım;

Ahmet Şüküroğlu, 1999 yılında Alman Maurer Söhne şirketiyle Türkiye’ye tam otomatik insansız katlı otopark çözümlerini getirerek çalışma hayatına başlamıştır. Türkiye’nin e-dönüşüm sürecinde kamu ve telekom sektörlerinde faaliyet göstermiştir. Bu yıllar içerisinde Türkiye’nin en büyük bilgi ve iletişim teknolojileri projelerinden E-okul altyapısı, TTnet Wifi, SEGBİS, Fatih ve Passolig gibi projeleri kazanmıştır. 2015 sonu itibariyle de profesyonel hayattan ayrılarak Sarente Bilgi Teknolojileri A.Ş.’yi kurmuştur. Halen bu şirkette yönetim kurulu başkanı ve genel müdür olarak görev yapmaktadır.

Matematik Mühendisi olan Ercan Altuğ Yılmaz, Netron, Bilge Adam, Turkcell, Yum Brands’de dijital eğitim kanalları yönetiminde çalışmış ve 10 yılı aşkın tecrübesiyle bir çok ödüllü oyun tabanlı ve oyunlaştırılmış projeleri hayata geçirmiştir. Şu anda aktif olarak dijital eğitim sistemleri, dijital oyun tasarımı ve oyunlaştırma,sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi konularda eğitimler, seminerler ve danışmanlık yapmaktadır.  “Herkes için Oyunlaştırma”  kitabının yazarıdır.

Oyunlaştırma, zaman zaman oyunun kendisiyle karıştırılsa da, davranış değişikliği hedefleyen; gelişim sürecine oyun duygusunu entegre eden bir uygulamadır. Birçok firma yalnızca rekabet amacıyla başlattıkları oyunlaştırma projelerini; temaya özel kurguya eğilmedikleri, dolayısıyla departman ve firmaya özel gelişim süreçlerini kurgulayamadıkları için tamamlayamıyor. Oyunlaştırma sonucunda çıktıları değerlendirmek oldukça önemli, oyunun “ödül” çıktılarını ölçmek yerine, sürecin sürdürülebilirliği; davranış değişikliği gibi asıl hedefler üzerinden ölçümler yapılmalı. Sarente tarafından geliştirilen Gameon, oyunlaştırma ile öğrenme motivasyonu yaratıp, yenilikçi bir yaklaşım sunan, oyunlaştırma tabanlı bir eğitim platformudur. İçerik ve tema, kurumlara özel kurgulanabilir olup; ihtiyaca ve farklı hedeflere yönelik bir eğitim deneyimi sunar.  Konuşmacılarımız Game On’dan bahsederken, oyunlaştırmanın iş hedeflerini gerçekleştirmede önemli bir motivasyon kaynağı olduğuna da dikkat çekiyor.

Eğitim profesyonelleri, İK uzmanlarının yanı sıra hepimizin aklını kurcalayan “daha verimli eğitim ortamlarını nasıl kugulayabiliriz?” sorusu. Bu soruya yanıt niteliğindeki “oyunlaştırma”nın hayatımıza birçok alanda yansıyacağı öngörüsü webinar çıktılarımızdan yalnızca biri. Enocta Eğitim Platformu (EEP), oyun mekaniklerini kullanan, kullanımı artırmak amacıyla önemli bir destek bileşeni olarak konumlanan Oyunlaştırma modülü sayesinde, motivasyonu ve bağlılığı artırır, gelişim yolculuğu deneyimini çalışanlar için unutulmaz kılar.

Etkileşim yöntemleri:

  • Değerli Davranışlar,
  • Puan Kazanma,
  • Rozet Tanımlama,
  • Seviye Belirleme,
  • Liderler Tablosu «Zirvedekiler».

26 kurum, odaklı oyunlaştırma kurguları ve sosyal‘i bir iletişim platformu olarak sunarak sisteme giriş etkinliğini %30 artırdı. Siz de oyunlaştırma yoluyla öğrenenlerle etkileşiminizi arttırabilirsiniz!

Enocta Eğitim Platformu’yla ilgili bilgi edinmek ve demo talep etmek için buraya, pandemi sürecinde yaptığımız onlarca webinar ve birçok eğitim materyalini barındıran Enocta Gelişim Kataloğu’yla ilgili daha fazla bilgi edinmek ve demo talep etmek için buraya tıklayın.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.