Mikro Öğrenme Neden Eğitim ve Gelişim Stratejinizin Bir Parçası Olmalı ?

 

microlearning

Küçük parçalara bölünmüş bilgilerin çalışanların favori eğitim içeriği olduğu herkesin malumu. Hatta bir araştırma öğrenenlerin %94’ünün 10 dakikadan daha kısa süreli e-öğrenme içeriklerini tercih ettiğini ortaya koyuyor. Onlara göre bu tür içerikler tabiri caizse nuggettan farksız. Aynı araştırmadaki yaygın sonuçlardan biri de sıradan e-öğrenme materyalinin çok fazla bilgi içerdiği. Dikkat süresinin giderek azaldığını da göz önünde bulundurursak öğreneceğimiz bilgiler mümkün olduğunca kısa, öz ve dolu dolu olmalıdır.

İşte tam da bu noktada, videolar dikkat çekiyor. Yüksek standartlarda üretilen, kaliteli bir video materyali mikro öğrenme için son derece etkili bir araç olabilir. Çünkü merak uyandıran görseller öğreneceğimiz bilginin daha kalıcı olmasını sağlıyor. Yani, bilgiye ne kadar farklı biçimde ulaşırsak, bizim için o kadar kalıcı oluyor.

Mikro öğrenmenin bize avantaj sağlayan bir başka yanı ise her an her yerde ulaşılabilir olması. Evden işe giderken internetteki sevimli kedi videolarındansa Excel’in farklı fonksiyonlarını anlatan kısa videoları izleyerek ay sonu raporlarınızı kolayca oluşturabilirsiniz. Tabii ki kediler kadar sevimli değil ancak Excel’in daha yararlı olduğunu kim reddedebilir ki?

Mikro öğrenmede en büyük övgüyü içeriğin boyutu oluyor olsa da “öğrenme” kısmı da ihmal edilmemelidir. Buradaki amaçlardan biri hedef kitlenin katılımını ve zevk almasını sağlamak olabilir ancak, niyetimiz eğer iş gücünün gelişerek ilerlemesiyse çalışanların öğrendiklerini kalıcı kılmak da en önemli önceliğimizdir. Bu bağlamda, kullanılacak bütün içeriklerde uyulması gereken en önemli kural süresi fark etmeksizin her bir içeriğin bir amacının olmasıdır.

Skillsoft olarak kalıcı bir mikro öğrenme deneyimi için öğrenilen konuların pekiştirilmesini sağlayacak yöntemlere ve tekrar fırsatlarına ihtiyaç olduğu kanısındayız. Çalışanlara, öğrendikleri yeni bilgileri kullanabilecekleri veya kazandıkları becerileri uygulayabilecekleri imkânlar sağlanmalıdır. Çünkü öğrenilen bilginin birkaç hafta içinde kullanılması, bu bilginin akılda kalma olasılığını artıracaktır.

Mikro öğrenme, özellikle bilgi ihtiyacının anlık olduğu zamanlarda işe yaramaktadır. Aberdeen Group’un yakın zamanda yayınladığı bir rapora göre mikro öğrenme, çalışanların acil bir çözüme ulaşmaları gerektiği durumlarda veya konuyla ilgili herhangi bir bilgi sahibi olmadıkları zor zamanlarda en iyi şekilde kullanılmakta. Dahası, mikro öğrenme, yöneticilere çalışanlarının daha kolay inisiyatif almalarını sağlayacak fırsatlar sunuyor.

Bu yazıdan yola çıkarak mikro öğrenmeyi kendi eğitim ve gelişim programlarınıza dâhil edebilir, pozisyonları fark etmeksizin çalışanlarınızın kendi kariyer ve gelişim planlarında mikro öğrenmeden nasıl yararlanabileceklerini onlarla paylaşabilir ve yeni stratejiler oluşturabilirsiniz.

Yazan: Cindy Simms

http://blogs.skillsoft.com/learning-re-imagined/2016/07/why-microlearning-should-be-part-of-your-strategy.html

 

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.