Mobil Öğrenmenin 20 Yararı

Bu yazımızda, mobil öğrenmenin yararları konusunda yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan 20 bulguyu sizlerle paylaşacağız. Bunlardan elverişlilik ve esneklik herkesin ilk aklına gelen yararlar. Hataların hızla düzeltilebilmesini sağlayan anında geri bildirim olanağı ya da karar almayı destekleyecek materyallere yönlendirebilme özellikleri ise daha az bilinen özelliklerdir.

Şimdi, araştırma sonuçlarından elde edilen bulguların listesine birlikte bakalım:

 1. Elverişlilik ve esneklik: Mobil öğrenmeye her an, her yerden, tam da öğrenmenin gerekli olduğu sırada erişmek mümkündür.
 1. İhtiyaç anında: Mobil öğrenme ile öğrenme teoride değil, yerinde gerçekleşir. Böylece öğrenme tam ihtiyaç doğduğu anda sağlanabilir.
 1. Öğrenen hakimiyeti: Mobil öğrenmenin her an erişilebilir oluşu, öğrenen kişilerin inisiyatif alıp öğrenme süreçlerini kendilerinin yönetebilmelerini sağlar.
 1. Ölü zamanın değerlendirilmesi: Öğrenme; ‘ölü’ zaman aralıklarında, örneğin seyahat esnasında hatta bir toplantının başlaması beklenirken bile gerçekleştirilebilir.
 1. Farklı öğrenme tarzlarına uygunluk: Okuma (metin ve grafik), video, animasyon,farklı karar ağaçları ile çalışma, ortam akışı (podcast), tartışmalara katılım (forumlar ya da SMS), internette araştırma, doğru yanıtı seçme (metin ya da fotoğraf), beceri tanılama uygulamasında puanlama vb. Bunların hepsi mobil cihazlarda öğrenmenin farklı yollarıdır.
 1. Sosyal öğrenmenin gelişimi: SMS hatırlatmaları, bilgi paylaşım forumları, soru formları ve telefon görüşmeleri, mobil cihaz kullanan iş arkadaşları ve eğitimciler arasında etkileşimi sağlar.
 1. Fikir üretimine destek: Çoğu mobil cihazda bulunan ses kayıt özelliği, farklı ortamlarda akla gelen fikirlerin anında ve kolaylıkla kaydını sağlar.
 1. Belgelemede kolaylık: Mobil cihazların taşınabilir oluşu; ses, fotoğraf ve videoları klasörlerde saklayarak her an ulaşılabilen bir portfolyoya sahip olunmasını sağlar.
 1. Karar verme aşamasında destek: Mobil cihazlarla bilgiye anında erişim olanağı, verilen bir kararın doğruluğunun kontrol edilebilmesini ve böylece muhakemenin doğru bir şekilde yapılmasını sağlar.
 1. Hataları düzeltme hızında artış: Mobil öğrenme, unutulan ya da yanlış hatırlanan bilgiye hızla erişilerek düzeltilmesine imkân tanır.
 1. Öğrenenin özgüveninde artış: Mobil cihazlarla erişilebilen küçük bilgi parçacıkları, toplantılardan ya da bir işe başlamadan önce kullanıldığında; kişilerin becerilerine olan güvenleri artmaktadır.
 1. Kolay sindirilen bilgiler: Küçük ekran, kullanıcıya herhangi bir anda sunulan bilgi miktarını kısıtlayarak aşırı bilgi yüklenmesini engellemektedir.
 1. Bilginin kalıcılığında artış: Seri bir şekilde aktarılan kısa bilgi notları ya da mobil ortamda gerçekleştirilen ödev ve sınavlar, diğer eğitim faaliyetlerinin arasında kullanıldığında; öğrenilenlerin akılda kalmasını sağlayarak, başarı olasılığını artırır.
 1. Oturum öncesinde planlama olanağı: Yüz yüze gerçekleştirilecek oturumların öncesinde mobil cihazlar vasıtasıyla hızlı ön değerlendirmeler yapmak; öğrenenlerin bilgi düzeyini önceden belirleyerek, oturumları onların bilgi seviyelerine göre hazırlama şansını eğitimcilere tanır.
 1. İşe giriş (oryantasyon) programlarında verimlilik: İşe giriş programlarını mobil cihazlarla yürütmek; öğrenmenin, işyerindeki ilgili mekâna birebir uygun hale getirilmesine olanak tanır.
 1. Teknoloji engelinin ortadan kaldırılması: Öğrencinin kendi mobil cihazını kullanması, ilgili teknolojiyle hâlihazırda tanışık olduğu ve teknoloji engelinin bulunmadığı anlamına gelir.
 1. Bir kez tasarlanıp birçok platformda sunulması: Mobil içerik geliştirme araçları kullanılarak hazırlanan mobil öğrenme uygulamaları; tek bir tasarımın, birçok platform üzerinden pek çok farklı cihaz için kullanıma sunulmasını sağlar.
 1. Kablosuz bağlantı ile kullanımı: Çevrimdışı özelliğe sahip olarak tasarlanabilen mobil öğrenme uygulamaları; kablosuz bağlantı koptuğu takdirde izlemenin, tekrar bağlantı sağlandığında sürdürülebilecek şekilde kaydına olanak tanır.
 1. Uygun maliyetler: Yüz yüze eğitim faaliyetlerinde gereken kaynakların rezervasyonu ile e-öğrenmede gereken dizüstü bilgisayarların ve benzeri cihazların sağlanması karşılaştırıldığında; mobil öğrenmenin çok daha düşük maliyetli olduğu görülür. Öğrenenler kolaylıkla kendi cihazlarına da yönlendirilebilir.
 1. Harcanan paranın geri dönüşü: Uygulamaların indirildiği ortama mobil öğrenme uygulamasının iki versiyon halinde yüklenmesi önerilir. Biri, ücretsiz erişim hakkına sahip olanlar için şifre korumalı; diğeri ise masrafların karşılanması için ücretli.

Zaman içinde mobil öğrenme uygulamalarına geçiş yaygınlaştıkça, yukarıdaki listeye eklenecek farklı yararlar da gözlemlenebilecektir.

 

Epic kısa süre önce mobil öğrenmenin yararlarına dair detaylı bir araştırma yürüttü. Çalışma bulgularının hakemliği Oxford Üniversitesi’nde E-Öğrenme Araştırma Grubu’nun başı, Dr Chris Davies ve İngiltere’nin tek Mobil Öğrenme Profesörü, Profesör John Traxler tarafından gerçekleştirildi. Bu yazı, Epic’in (www.epic.co.uk) “Top 20 Benefits of Mobile Learning” başlıklı yazısında derlenmiştir.

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.