Mobil Öğrenmeyi Özgür Kılan İçerikler

Mobil cihazların hızla yaygınlaşmasıyla birlikte bugün kullanıcılar ihtiyaç duydukları her türlü bilgiye anında erişebiliyorlar. Ancak klasik web ortamında çalışan içerikler mobilde aynı performansla kullanıcı dostu olamıyor. Üstelik mobil teknolojiler sayesinde sunulabilecek imkânların daha zengin olma şansı varken web teknolojilerine sıkışılmış olması, bilgi aktarımındaki hareketliliği kısıtlıyor.

 

Bugüne kadar bu sorunlar için gerekli çözümler konuşuldu, tartışıldı ve bulundu. Bir takım alt yapılar yenilendi ve çağın gereklerine ayak uyduracak şekilde baştan tasarlandı. Bilgiye ulaştığımız ve ihtiyaçlarımızı karşıladığımız birçok içerik sağlayıcı, mobil versiyonlarını hatta mobil uygulamalarını çıkararak kullanıcıya en etkili şekilde ulaşmayı başardı. Eğitim dünyası da bu değişimin tam merkezinde yer aldı. Esnek, etkin ve verimli bir yöntem olarak kullanılan e-öğrenme, şimdi çok daha esnek, çok daha etkin, çok daha verimli olabilecek bir yapıya kucak açtı. Mobilin öğrenme için sunduğu avantajlar, birçok farklı öğrenme materyalinin oldukça etkili kullanılabilmesini ve doğrudan performansa etkisini artıracak çözümlerini de beraberinde getirdi.

 

Örneğin, görsel ve işitsel algıya dayalı farklı kurgularla tasarlanan video içerikler mobil öğrenmede oldukça olumlu sonuçlar veriyor. İş süreçleri ile ilgili çalışan veya uzman videoları, bir işin ya da işlemin nasıl yapıldığını gösteren videolar, belli konularda – örneğin liderlik ya da geri bildirim verme gibi – konu uzmanlarının düşüncelerini paylaştıkları videolar ya da belli bir hikâye örgüsü ile bilgi ve beceri artırmaya yönelik hazırlanmış kısa film tadında eğitim videoları gibi farklı kurgularla kullanıcıya sunulan içerikler, bireylerin bulundukları her yerden ihtiyaç duydukları zaman, hemen ellerinin altındaki cihazlar ile rahat takip edebildiği ve doğrudan öğrenme çıktısı sağlayan materyaller haline geldi.

 

Yine mobil uygulamalarda kullanıcı alışkanlıklarına hitap eden podcast’ler de hayatın her alanında kullanıcıların başarılarını destekleyecek eğitim içerikleri olarak öne çıkıyor. Kısa ses kayıtlarıyla bilgiyi doğrudan anlatarak veya örnekleyerek aktaran podcast’ler; yürürken, beklerken, servisteyken, otobüsteyken, evdeyken, ofisteyken kullanıcı nerede olursa olsun başka bir işle uğraşıyorsa bile, mesela araba kullanırken, günlük yaşamı bölmeden veya ekstra zaman harcamadan tamamen insanların işitsel algısını kullanarak öğrenmeye katkı sağlıyor. Podcast’ler sayesinde öğrenme, rahat sindirilebilen bilgilerle, performans artışında önemli bir rol oynayacak.

 

İşin özü; doğru kurguyla tasarlanmış videolar ve podcast’ler, mobilin sunduğu; zaman esnekliği, ölü zamanların değerlendirilmesi, farklı öğrenme tarzlarına hitap edişi, bilgiye hızlı ulaşma, aşırı bilgi yüklemesinden kaçınma gibi tüm avantajları sonuna kadar kullanıyor. Öğrenmeyi günün sıradan bir aktivitesi haline getirebilen kullanıcı, tamamen kendi öğrenme tarzına uygun ve hatta tamamen öğrenmeyi gerçekleştirmek istediği anki keyfine bağlı olarak istediği farklı bir içeriği seçebiliyor veya bir bilgiyi farklı tarzdaki materyaller sayesinde perçinleyebiliyor.

 

Teknolojinin ve kullanıcı alışkanlıklarının an be an izinden giderek eğitim ve gelişim için yeni ve yerinde çözümler sunmaya devam eden Enocta, kullanıcılara sunduğu yeni uygulaması “e.mobil” ile eğitimi ve gelişimi, birer uzvumuz haline dönüşen mobil cihazlarımızın hayati bir fonksiyonu haline getirdi. Mobil cihazlara uygun içerikleri de, deneyimli ekibi sayesinde doğru bir şekilde konumlandırmaya ve üretmeye devam ediyor. Etkileşimli eğitimlerin, okuma materyallerinin ve videoların yanı sıra üç yüz elliyi aşkın ses kaydından oluşan podcast koleksiyonu ile temel yetkinliklere dair yüzlerce kolay tüketilebilen bilgi, kullanıcıların her an elinin altında olacak. Kullanıcı ister yolda giderken arabasında, ister beklerken, ister molada kısacası boş vakitlerinde veya anında cevabını öğrenmesi gereken bir sorusu olduğunda sadece dinleyerek bilgiye ulaşabilecek. Sıkılmadan, salt bilgiyi veya bir örneği en fazla beş dakikasını ayırarak alabilecek. İhtiyaç anında kolay ve hızlı bir şekilde bilgiye ulaşan çalışan, onu hemen hayata geçirerek öğrenmeyi gerçekleştirebilecek veya boş bir anında istediği bir konu hakkında bilgi edinen çalışan, o bilgiyi ihtiyaç duyduğu an kolayca hafızasından çekebilecek. Tüm bunları çalışanın performansında fark yaratan faktörler olarak sıralayabiliriz.

 

Bu farkı yakalayabilen ve zamanın gerekliliklerine ayak uyduran eğitim ve gelişim uzmanları, mobil öğrenmeden tam verim alabilen kurumlar yaratmayı başarabilir.

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

Leave a reply:

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.