Mükemmel Liderler Kendilerine Eleştirel Sorular Sormak İçin Uygun Zamanı Bekler

question-mark

Deepak, özellikle şu 3 temel soruyu ön plana çıkartıyor:

“Ben kimim?
Ne yapmak istiyorum?
Beni ne tatmin eder?.

Ancak, bu sorulara hızlı cevap verme dürtüsünü engellememiz gerektiğini de vurguluyor. “Önemli olan nokta, bu soruları yaşamak; hayat zaten sizi cevaplara götürecektir” diye de ekliyor.

Bu soruları hayatında yaşarken ise tamamen güvenlik ve denetim mekanizmaları olmaksızın, beklentisizce ilerleterek yapmalısın. Çünkü gergin olduğunu zaman her olayda kontrollü olmaya çalışmalı. Her şeyi ve herkesi kendi akışına bırakarak kontrol gerginliğinden kurtulmalı ve gerçekte ilerleyen yaşamın akışını hissederek kendimizi hedeflerimizi o akışla uyum içerisinde hissetmeliyiz. Gerçekte yaşamın bir ilerleyişi vardır. Biz akışı anlarsak hayatımızı o akışa göre ilerletebiliriz.

Levo’nun kurucu CEO’su Caroline Ghosn, özellikle girişimin başlarında, iş planından çok bir problem tanımı yaratmayı tavsiye ediyor. Bir soruyu yanıtlama konusunda, harekete noktası olarak, problemi çözmek için çok sayıda fikir ve hipotezi test edebilirsiniz. Ayrıca, işinizle ilgili tutkunuzu takip etmenize yarayacak en güzel methodlardan birisi, işinizle ilgili her bir sorunu 1e1 yaşamak.

Bu konu da bir alanda başarı kazanma ve büyüme odaklı bir iş kurma gibi büyük ve sınırsız bir şeyi şekillendirme konusunda da oldukça yardımcıdır.

 

 

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.