Neden öğrenmek de oyun oynamak kadar zevkli olmasın.

Eğitsel Oyun: Video/bilgisayar oyunlarının özelliklerini kullanarak merak uyandıran, ilgi çeken öğrenme tecrübeleri yaşatmak için tasarlanan ve belli eğitsel hedeflere yönelik etkileşimlerle zenginleştirilen uygulama.

 • Neden öğrenmek de oyun oynamak kadar zevkli olmasın?
 • Yetişkinler de öğrenmek için oyun oynar.
 • Büyüklere Oyunlar

 

Teknolojinin sürekli geliştiği ve sunduğu olanakların arttığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu durum, eğitim ve e-öğrenme alanlarında da etkisini gösteriyor ve farklı arayışları beraberinde getiriyor. “Eğitsel oyunlar” bir süredir bu arayışların merkezinde. Bu yazımızda oyun dünyasına “öğrenme” gözlüğüyle bakacağız.

 

Neden öğrenmek de oyun oynamak kadar zevkli olmasın?

 

Bilirsiniz, pek çok kimse için oyun oynamak bir tutku gibidir. Oyun oynarken “zamanın nasıl geçtiği anlamadığını” söyleyen pek çok kişi ile karşılaşabilirsiniz. Belki siz de oyun severlerden birisiniz. Peki, kişileri saatlerce oyun oynamaya iten, oyunları bu kadar ilgi çekici yapan nedir? Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, oyunlarda bulunan eğlence ve etkileşim unsurları, oyun esnasında sonuçların ve geribildirimlerin kullanıcıya anında ulaşması, kazanma arzusunun tetiklenmesi ve kişilerin oyun içinde problem çözmekten aldıkları haz gibi farklı etkenler, oyunları vazgeçilmez kılıyor.

 

Oyunlar, taşıdıkları bu kilit özellikler sayesinde, aslında “etkili öğrenme ortamları” için de vazgeçilmez birçok özelliği bünyesinde bulunduruyor. Bu sebepten, eğitsel oyunlar öğrenme için ciddi bir potansiyel oluşturuyor. Hem neden öğrenmek de oyun oynamak kadar zevkli olmasın?

 

Eğitsel Oyunlarla eğlenirken öğrenme

 

 • Oyunlar, taşıdıkları bu kilit özellikler sayesinde, aslında “etkili öğrenme ortamları” için de vazgeçilmez birçok özelliği bünyesinde bulunduruyor. Bu sebepten, eğitsel oyunlar öğrenme için ciddi bir potansiyel oluşturuyor. Hem neden öğrenmek de oyun oynamak kadar zevkli olmasın?
 • Bilirsiniz, pek çok kimse için oyun oynamak bir tutku gibidir. Oyun oynarken “zamanın nasıl geçtiği anlamadığını” söyleyen pek çok kişi ile karşılaşabilirsiniz. Belki siz de oyun severlerden birisiniz. Peki, kişileri saatlerce oyun oynamaya iten, oyunları bu kadar ilgi çekici yapan nedir? Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, oyunlarda bulunan eğlence ve etkileşim unsurları, oyun esnasında sonuçların ve geribildirimlerin kullanıcıya anında ulaşması, kazanma arzusunun tetiklenmesi ve kişilerin oyun içinde problem çözmekten aldıkları haz gibi farklı etkenler, oyunları vazgeçilmez kılıyor.
 • Teknolojinin sürekli geliştiği ve sunduğu olanakların arttığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu durum, eğitim ve e-öğrenme alanlarında da etkisini gösteriyor ve farklı arayışları beraberinde getiriyor. “Eğitsel oyunlar” bir süredir bu arayışların merkezinde. Bu yazımızda oyun dünyasına “öğrenme” gözlüğüyle bakacağız.
 • Birçok öğrenme teorisi anında geri bildirim verilmesinin ve eğitimi alan kişinin aktif katılımının etkili bir öğrenme ortamı için vazgeçilmez olduğunu ortaya koyar. Oyunlar yapıları itibariyle bu iki temel özelliği bir arada sunabiliyor.
 • Oyun sırasında oyuncunun karmaşık problemleri “yaşayarak” tecrübe etmesi ve çözüm oluşturması, oyuncunun daha sonra yaşayacağı benzer problemlere daha etkili çözüm getirme yeteneğini geliştirmesine olanak sağlar.
 • Oyunlar kişiye farklı yöntemleri/yolları deneyerek neden-sonuç ilişkilerini daha rahat gözlemleyebilme olanağı sağlayarak daha etkili bir öğrenmenin temellerini atar.
 • Özellikle fantastik öğeler ve eğlence unsurları içeren zengin hikâye akışı, oyuncuyu dolaylı olarak motive ederek oyuncunun sıkılmadan ilerlemesine olanak tanır.

 

Eğitsel oyunlar etkili bir öğrenme aracı mıdır?

 

Eğitsel oyunlar etkili bir öğrenme aracı mıdır? sorusuna cevap aramak için yapılan araştırmalar eğitsel oyunların;

 • Kullanıcının motivasyonunu artırdığını,
 • Kullanıcının aktif katılımına olanak sağladığını,
 • Öğrenilen bilgi ve becerileri kalıcılığını pekiştirdiğini,
 • Problem çözme becerilerini artırdığını

ortaya koyuyor. Dahası, çok kullanıcılı sanal ortamlar sunacak şekilde tasarlanan bazı eğitsel oyunlar, kişiler arası etkileşimi artırmakla kalmıyor, kişilerin bilgi, beceri ve kaynakları paylaşarak birlikte ve birbirlerinden öğrenmelerine de olanak sağlıyor.

 

Eğitsel oyunları kurumsal eğitim programlarına nasıl dahil edebiliriz?

 

Eğitsel oyunları mevcut bir eğitim programına entegre edebilmek konusunda farklı stratejiler kullanmak mümkün:

 • Sınıf içi/e-eğitimler öncesinde: Öğrenmeye hazırlık sağlamak için
 • Sınıf içi/e-eğitimlerle birlikte: Bazı bilgileri daha akılda kalıcı yöntemlerle öğretmek ve anında pekiştirme sağlayabilmek için
 • Sınıf içi/e-eğitimler sonrasında: Öğrenilenlerin değerlendirilmesi, öğrenilenlerin farklı bağlamlarda uygulanmasına olanak sağlayarak bilgi ve becerilerin pekiştirilmesi için

Referanslar 

 

 

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.