Oyunlar Ne Öğretir?

Oyunlar, öğretim tasarımı alanında günümüzün parlayan yıldızları. Etkili, eğlenceli ve davranış değişikliğini hedefleyen e-öğrenme projelerinde, çoğu zaman öğretme stratejisi olarak tercih edilen bir tür. Acaba oyunların, öğretme stratejilerimizin başında gelmesi doğru mu?

 

Kavramsal Olarak Oyun

 

 

Karl Kapp oyunu, oyuncuların tanımlanmış kurallar içerisinde yaratılan soyut bir ortamda, soyut harekete geçirici unsurlar peşinde etkileşime girdikleri ve geri bildirim aldıkları sistemler olarak nitelendiriyor. Richard E. Mayer da bütün oyunların temelde 4 özellik üzerine kurulduğunu söylüyor. Bunlar; kurallar, etkileşimler, harekete geçirici motivasyon unsurları ve ortamlar.

 

 

Etkileşimler, geri bildirimler, harekete geçirici motivasyon unsurları gibi öğeler, öğretim tasarımının en güçlü silahları arasında. Oyun kavramını bu açıdan ele aldığımızda, öğretim yöntemlerinde etkin olduğunu bildiğimiz özellikleri içerdiğini söyleyebiliriz. Fakat bu tanım ve özellikler bizim öğrenme süreci sonunda gerçekleştirmeyi umduğumuz hedefleri garantiler nitelikte değil. Öyle ise elimizde hala, oyunların öğretme stratejilerinde başı çekmesine yetecek kadar veri yok demektir.

 

 

Kategori Bazında Oyun

Günümüzde oyunu sadece kavramsal olarak ele almak eksik bir yaklaşım olur. Bir de kategorilerine bakmak gerekir. Bugüne kadar tanıdığımız oyun kategorileri; action, action-adventure, adventure, role play, strateji, bulmaca, platform ve kart oyunları. Mutlaka bu kategorilerin yanına birkaç tane daha eklenebilir ya da alt kategoriler oluşturulabilir.

 

 

Hepsi kendi içerisinde farklı özelliklere sahip fakat hiçbiri de öğrenme sürecinde oyunu etkin hale getirmek mantığı üzerine kurulu değil. Yani oyun dünyası, etkili öğretme ortamları oluşturmak için yaratılmamış.

 

 

Oyunlar Öğretici midir?

Buraya kadar yazdıklarımızdan yola çıkıp “Oyunlar öğretici değildir” gibi bir sonuca varmak doğru olmaz. “Oyunlar öğreticidir” şeklinde bir genelleme yapmak da yanlış olur.

 

 

Bugüne kadar birbirinden farklı alanlarda oyunların etkisi üzerine birçok araştırma yapıldı. Tüm bu çalışmalarda oyunların bireylerin davranışlarını etkilediği yönünde güçlü kanıtlar elde edildi. Bu bile oyunların bir şeyler öğrettiğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir. O halde, gelinen noktada sorulması gereken soru oyunların öğretici olup olmadıkları değil, oyunların ne öğrettiğidir.

 

 

Oyunları Nasıl Kullanmalıyız?

 

 

Oyunlar, şüphesiz ki sıradan eğitim programlarının yanında katılımcılar tarafından en çok tercih edilen eğitim yaklaşımı. Üstelik zengin etkileşim ortamları sayesinde katılımcının ilgisini sürekli olarak üzerlerinde tutuyorlar ve herhangi bir sınıf aktivitesinden daha etkililer.

 

 

Oyunu, öğretme stratejilerimizin içerisine dahil etmeliyiz fakat bunu yaparken gerçekleştirmeyi planladığımız eğitim hedeflerimize hizmet edip etmediğinden emin olmalıyız. Yani oyunu, öğrenme hedeflerine göre şekillendirmeliyiz. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta var:

 

 

  • Tasarlanan oyun, içerisinde barındırdığı her türlü mekanizma ve dinamik ile motivasyon unsurları göz ardı edilmeden eğitim hedeflerine odaklanmış olmalı.
  • Oyuncunun, oyundaki başarısının sebebi oyun mekanizmalarını ne kadar iyi kullandığı değil oyundan edindiği kazanımlar ile oyun içerisindeki dinamikleri nasıl yönettiği olmalıdır. Kısacası; öğrenmiyorsa oyundan başarı elde edememeli ya da bir yere kadar başarılı olabilmeli.

 

Aksi takdirde sadece bir oyun olur ve öğretici olduğu iddia edilemez.

 

Sonuç olarak; oyun öğreticidir ya da değildir diyemeyiz ama öğretici oyunlar tasarlayabiliriz. Bunu yaparken de hareket noktamız, öğrenme hedeflerinin gerçekleştirilmesine hizmet edecek oyun özelliklerine doğru karar vermek olmalıdır. Öğretme programına dahil edilen oyun, katılımcıları öğrenme hedefleri doğrultusunda düşünmeye ve farkındalıklarını artırmaya yönelik hazırlanmalıdır.

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.