Oyunlaştırmayı Online Öğrenimde Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 13 Tüyo

Gamification-in-the-workplace

Bu oyunlaştırma işini duydunuz ve nereden başlayabilirim diye merak içindesin. Daha fazla dert etme, sevgili okuyucu! Growth Engineering’de, yiyip, içip oyunlaştırma üzerine çalışıyoruz. Yaptığımız her işe onu dahil ediyoruz ve tam olarak da bu sebepten ötürü oyunlaştırılmış online öğrenimde dünyanın bir numaralı çözüm sağlayıcısıyız.

Her şeyin ötesinde, kibar ve cömert hayırseverleriz. Düşündük ki sana da bir dünya kullanışlı ipucuyla yardımcı olabiliriz. Bu ipuçlarıyla, öğrencilerini liderlik sıralamalarında en üste çıkartmak için gereken oyun mekaniklerini kullanabileceksin.

 1. HEDEFİNİZİ KARARLAŞTIRIN

Oyunlaştırmayı istiyorsunuz, peki neden? Oldukça popüler olan bu uygulama öğrencilerinizde işe yarayacak mı? Oyunlaştırma sisteminin nasıl işlediğinden ve online öğrenime neler katacağından emin olmadan oyuna dahil olmayın.

 1. HERKES DUYSUN

Oyunlaştırılmış EYP’nizin dört gözle beklenilmesini sağlayın. E-mail ve posterler kullanarak herkesi haberdar edin ve heyecanlandırın!

 1. OYUN MEKANİKLERİNİ OLUMLU DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİKLERİNE GÖRE TASARLAYIN

Oyunlaştırmada esas nokta insan doğasından yararlanarak istediğiniz davranış ve eylemlerin ortaya çıkmasını sağlamaktır. Yeterli zaman ve hayal gücüyle, oldukça eğlenceli bir oyun yaratabilirsiniz. Ancak oyunlaştırma, öğrencilerinizin istediğiniz gibi davranmalarını sağlayacak şekilde tasarlanmaz ise pek de etkileyici olmayacaktır.

 1. ONLARI ROZETLE KARŞILAYIN

Öğrencilerinizi platforma gelir gelmez moda sokmalısınız. Onları ilk rozetleriyle karşılayın ve devamı için cesaretlendirin.

 1. NEŞE EKSİK OLMASIN

Oyunlar eğlenceli olmalı. Eğer öğrencilerinize böyle bir ortam sunamazsanız, tamamen oyunlaştırılmış olan bu öğrenim deneyiminden keyif almaları gerektiğini unutmaları kuvvetle muhtemeldir. Coşkunuz her daim tavan olsun, fırsat bulduğunuz anlarda espriler yapın ve ‘mükemmel’ kelimesini mümkün oldukça çok kullanmayı unutmayın!

 1. SADE TUTUN

Azmin, muhakemeyi perdelemesine izin vermeyin. Oyun mekaniklerinizi nasıl kurgularsanız kurgulayın, ancak aşırı karışık olmalarına müsaade etmeyin. Her eylemi bir sonuca bağlayın ve öğrencilerin bunları kolayca görmelerini sağlayın. Aksi takdirde, başarılı olup olmadıklarını fark edemeyecekler ve geri dönüş sağlamayacaklardır.

 1. ÖĞRENCİLER AVATARLAR YARATABİLSİN

Herhangi bir oyunda, oyuncu bir rol üstlenir – oyun boyunca birlikte ilerleyecekleri bir karakter. Bir öğrenim yönetim sisteminde, öğrencilerin eğitim boyunca kullandıkları sanal birey sureti olmayan bir karakterden ibaret olamaz. Öğrencilerinizin, kişileştirilmiş bir deneyim yaşamaları için kendi tercihlerine göre bir resim veya avatar yükleyebilmelerini sağlayın.

 1. İLERLEMELERİNİ GÖREBİLSİNLER

İlerleme belirteçleri kullanarak öğrencilerin her bir görevde ne kadar yol kat ettiklerini gösterin. Bu bir ilerleme çubuğundan tutun da basit bir yüzde dilimine kadar her şey olabilir. Az bir kısmın kaldığını görmeleri, görevi ‘Tamamlanmış’ olarak işaretlemeleri için gereken zamanı ayırmalarını sağlayacaktır.

 1. BARİZ UYARILAR

Öğrencileriniz ödül veya rozet kazanırlarken, ortaya koydukları gayreti de davul zurnayla kutlayın. Uyarılar onların gerçek zamanlı başarımları fark etmelerini sağlar.

 1. ÖĞRENİM YOLCULUKLARINI SEVİYELENDİRİN

Öğrenciler üst seviyelerdeki ekstra içeriklere ulaşmak için mevcut seviyelerini tamamlamalıdırlar. Bu hususta, seviye kullanımı eğitim müfredatının oluşumunda mükemmel bir araçtır.

 1. DAHA BASİT VE KISA SEVİYELERLE BAŞLAYIN

Düşük seviyelere basit, giriş düzeyindeki kavramlar verilebilir. Daha karmaşık öğrenim içerikleri ise ancak öğrenci yeterince yetkin olduğu zaman açılır.

 1. TALİMATLAR AÇIK OLSUN

Öğrenciler seviye özetlerine ulaştıklarında hangi görevlerin tamamlanıp tamamlanmadığını ve hedeflerinden ne kadar uzakta olduklarını görebilmeliler.

 1. DAVRANIŞSAL DEĞİŞİM İÇİN İÇSEL ÖDÜLLER KULLANIN

İçsel ödüller, başarı ya da ilerleme hissi gibi soyut şeyleri kapsar. Söz konusu öğrenim davranışı değiştirmek olunca, bunlar en güçlü araçlardır.

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

1 comments On Oyunlaştırmayı Online Öğrenimde Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 13 Tüyo

Comments are closed.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.