Patronunuzu Öğrenme Yatırımı Yapmaya İkna Edecek 5 İpucu

Patronunuzu Öğrenme Yatırımı Yapmaya İkna Edecek 5 İpucu

Siz öğrenmenin faydalarını ve şirketinize nasıl bir gelişim sağlayacağınızı biliyorsunuz, ama şimdi patronunuza eğitim yatırımı yapması için ikna etmeniz gerekiyor! İşte ipuçları,

Online öğrenmeye yatırım yapması için patronunuzu nasıl ikna edersiniz?

Öğrenme yatırımı yaparken öğrenme teknolojilerinden faydalanmak bugünlerde şirket eğitimleri için seçilen en iyi yol haline geldiğinden, bazı çalışanlar kurumsal gelişimdeki son trendi denemek için patronlarını biraz “zorlamak” gerektiğini düşünebilir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Birini bir şey yapmaya ikna etmenin en kolay yolu, yapılacak şeyin akıllarına yatmasıdır. Patronlar şirketlerinin trendleri takip etmesini ve sadece en iyi kişileri işe almayı ister; online eğitim bunu başarabilir. İşte patronunuzu online öğrenme programlarına yatırım yapmaya ikna etmenin birkaç basit yolu:

1. Rakiplerinizi tartışın

Buradaki en büyük destekçiniz Fırsatı Kaçırma Korkusu olacak. Eğer patronunuz sezgi sahibi bir işadamı ise, yarışta kalmak için yapabileceği her şeyi yapmak isteyecektir; özellikle de çalışanları için etkili bir eğitim metodu bulmayı başardıysa…

Rakiplerinizin uyguladığı eğitim modülleri ve programlarıyla ilgili veri toplayın ve patronunuza sonuçları gösterin. Online öğrenmenin şirketinizde ne kadar işe yarayacağını kanıtlayamadığınızda kıyaslama bir sonraki adımdır.

Peki rakiplerinizle ilgili bir şey bulamazsanız ne yapacaksınız? Neyse ki, en büyük şirketlerin sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Raporlara göre, 2014 yılında Fortune 500 şirketlerinin %41’inden fazlası online bir eğitim programına sahipken, bu rakam son iki yılda ikiye katlandı.

2. Bir iş planınız olsun

Patronunuza sunduğunuz herhangi bir iyi teklif profesyonelce sunulmalı, eğitim projeleriniz de öyle. Patronunuzu öğrenme teknolojisi yatırımı yapmaya ikna etmek için, dikkate değer bir iş planı, (eğer varsa) mevcut öğrenme planınızın yetersizliklerine; bu yetersizliklerin öğrenme teknolojileri uygulamasıyla nasıl telafi edilebileceğine odaklanmalı.

Eğer işinizin belli alanlarında yetersiz sonuçlar varsa, bunları sunmanın tam zamanı! Öğrenme teknolojilerinin bu eksiklikleri nasıl gidereceğini ve çalışanları ve şirketi en üst seviyeye nasıl çıkaracağını özellikle vurgulayın.

Gerçekçi ve ulaşılabilir hedeflerle, şirket ve çalışanların, bir bütün olarak, öğrenme teknolojilerinden nasıl yararlanacağını tam olarak gösterdiğinizden emin olun. Patronunuz çağa ayak uydurmanın kısa ve uzun dönem avantajlarını bir kere gördüğünde, en azından bir deneme yapmaya karar verebilir.

3. İstatistikleri gösterin

Öğrenme teknolojilerinde kullanacağınız öğrenme hizmetlerinden, sizi destekleyecek bazı harika istatistikler mevcut. Küçük bir araştırmayla, şirketinizle alakalı, patronunuzun aklına yatacak ikna edici gerçeklere ulaşabilirsiniz.

  • Online kurumsal Pazar büyümeye devam edecek; şu anda gelişmiş dünya şirketlerinin %77’si çalışanlarına online kurumsal eğitim sunmakta.
  • Online öğrenme, çalışanlara çabalarının boşa gitmeyeceği garantisini vererek çalışan bağlılığını en az %25 oranında arttırıyor.
  • Çalışanlar standart bir eğitim seansında öğreneceklerinden 5 kat daha fazla öğrenirken, bilgi elde etme konusunda da en az (hatta daha fazla) standart eğitim kadar iyiler.
  • Amerika’daki şirketlerin %42’si online öğrenme girişimiyle kar paylarını arttırdıklarına inanıyorlar.

4. Para konuşur

Çoğu zaman patronunuzun kalbine giden yol cüzdanından geçer, o yüzden online öğrenmenin getirebileceği parasal tasarruftan bahsetmekten çekinmeyin. Herhangi iyi bir çalışan etkinliği ve kaliteyi yükseltirken masrafları azaltacak bütün fırsatları çok iyi değerlendirir; ki bu tam da online öğrenmenin yaptığı şey.

Patronunuza masaların boş kalmayarak ve bütün gün bir sınıfta oturmayarak nasıl zaman tasarrufu yapıldığından, hemen ertesi gün unutulacak bilgileri aktarması için bir eğitmen tutmanın maliyetine kadar bütün rakamları gösterin. Zamanı geçmiş eğitim modellerini uygulayarak şirketin önceden yaptığı harcamalardan ve bunların nasıl yetersiz kaldığından bahseden gerçek örnekler kullanın.

2014’de IBM tarafından yayınlanan bir raporda geleneksel eğitim programları yerine öğrenme programı uygulanarak ne kadar parasal tasarruf sağlanacağından bahsediliyor. Bu tür öğrenmede harcanacak her 1$, şirketlere üretimde net 30$ kar olarak geri dönecek. 

5. Çalışanlara odaklanın

İyi bir çalışan bilir ki şirketi çalışanlarının iyi olduğu kadar iyidir, ve çalışanları memnun ve ilgili kılmak şirketin genel başarısı üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Bu yeni modern teknolojilere odaklanan yeni nesil çalışanların ortaya çıkmasıyla, her yaşa hitap eden bir şeye  yatırım yapma ihtiyacı hiç bu kadar acil olmamıştı.

Amerikan Eğitim ve Gelişim Topluluğu’nun bir raporuna göre, çalışanlarının eğitimlerine yatırım yapan şirketler, yapmayanlara ya da çok az yapanlara oranla, çalışan başına %218 daha yüksek gelir elde ediyor.

Çalışanlarınıza modern ve onlarla ilgili eğitim modelleri sunmak onları bağlı tutacak ve çalışma alanlarında değerli hissetmelerini sağlayacaktır. Daha mutlu ve motive olmuş çalışanlarla şirket, daha uyumlu bir çalışma alanı ve daha yüksek kar marjının etkilerini hissedecektir.

Hala online öğrenmeye ikna olmadı mı? Umudunuzu kaybetmeyin. Bazen bir şirket belli bir şekilde uzun bir süre yönetilirse, yeni bir tarzı benimsemek zaman alabilir. Online öğrenme ile gelebilecek muhtemel başarılarla ilgili veri ve gerçekleri patronunuza sunmaya devam edinve diğer çalışanları size destek olması için ikna edin. Er ya da geç, ikna olacaktır ve sonunda elde ettiğiniz başarılar için size teşekkür edecektir.

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.