Prof. Dr. Cengiz Hakan Aydın ile Etkili Uzaktan Eğitim Tasarımının Unsurları

Türkiye’de uzaktan öğrenme ve açık öğretim 1982 yılında başlayan önemli bir geçmişe sahip. İçinde bulunduğumuz dönem ve ilerisi için, uzaktan eğitimi yeniden konuşmamız, doğru ve bilgi birikimine dayalı yeni bir düzlem tanımlamamız gerek. 7 Temmuz tarihinde Prof. Dr. Cengiz Hakan Aydın ile uzaktan eğitim tasarım unsurlarını konuştuğumuz webinarımızı sizler için özetliyoruz.

Prof. Dr. Cengiz Hakan Aydın Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Sistemi İktisat Fakültesi’nde öğretim üyesi ve Dekan olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Osmangazi ve Anadolu üniversitelerinde Açık ve Uzaktan Öğrenmenin Tasarımı, Öğretim Tasarımı, Açık ve Uzaktan Öğrenmede Eğilimler gibi lisans ve lisansüstü dersler yürütmektedir. Aydın’ın araştırmaları, açık ve uzaktan öğrenme ortamlarının ve sistemlerinin tasarımı; açık ve uzaktan öğrenmenin sosyal boyutu, eğitimde teknoloji kullanımı ve bu tür uygulamaların değerlendirilmesi; e-öğrenme, işyerinde öğrenme, yetişkinlerin öğrenmesi ve eğitim iletişimi üzerinde odaklanmaktadır.

Açık eğitim ve uzaktan eğitim birlikte de yürütülebilen, birbirinden farklı iki kavram. Açık eğitimde vurgulanan şey esneklik ve eğitim alınılacak konuya erişimdeki kolaylıkken; uzaktan eğitim, açık eğitimde de kullanılması mümkün bir yöntemdir. Açık eğitim uzaktan olmak zorunda değildir. Pandemi sürecinde belki de önceden yalnızca bir alternatif olarak gördüğümüz uzaktan eğitim, birçoğumuzun öğrenme sürecine dahil oldu. Pandemi dönemi bittiği zaman da, bu süreçte edindiğimiz deneyimlerle, teknolojiyle zenginleştirilmiş eğitim modellerini benimsememiz gerekecek. En basitinden, kurumsal eğitimleri online sürdürme konusunda ısrarcı olmamız gerek. Kaynakları, süreçleri dijital hale getirmek hem esneklik adına hem de sürdürülebilirlik adına oldukça kritik.

Prof. Dr. Cengiz Hakan Aydın, uzaktan eğitimi mümkün kılan 3 ana noktadan söz ediyor. Bunlardan ilki: teknolojik bir altyapı. Teknolojik altyapının varlığının yanında, işe yarar olabilmesi için, destek ve yardım mekanizmalarının oluşturulması gerektiğine dikkat çekiyor. Diğer ikisi ise insan kaynağı ve süreç. Aydın’ın Tegep’ten alıntıladığı bir söz var: “Anlatmak eğitim değildir.” Eğitim olabilmesi için mutlaka etkileşim olması gerekiyor. Etkileşim, eğitimdeki temel ilke: mutlaka katılımcıyı eğitim içine dahil etmek, birbirleriyle, eğitmenle, içerikle ve kendileriye iletişim kurmalarını sağlamak gerek.


Eğitim modellerini kurarken takip edilmesi gereken ilkeleri aşağıdaki listeyle özetleyebiliriz: 

  • Yeterliliklere dayalı tasarım,
  • Modüler yapı (bite-size learning),
  • Sürprizlerden uzak ama ilgi çekici plan,
  • Planlar ve görevler,
  • Net, açık ve farklı biçimlerde yönlendirme.

Uzaktan eğitimde bir diğer kritik öge de kaynaklar. Türkiye’nin uzaktan eğitim alanında ilk ve öncü şirketi olarak, kapsamlı eğitim içeriklerimizle kurumların gelişim süreçlerine zengin bir kaynak sağlıyoruz. Enocta Gelişim Kataloğu ve Enocta Eğitim Platformuyla ilgili daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın!

Bir sonraki webinar blog yazımızda görüşmek üzere!

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.