Sanal Ekipler’e Bağlantıda Kalma İpuçları

“Normal şartlar altında” bile, “mobil” çalışmaya geçiş bir başarı aslında. Evden çalışmaya salgın nedeniyle ilk kez geçtiğimiz ay başlayanlar olarak, sayısız kişisel ve profesyonel öncelikle aynı anda başa çıkmaya çalıştık.

Bununla birlikte, dijital toz çöktükçe, evden çalışmanın iyi yanlarını da görmeye başladık: işe gidip gelme eziyeti ve omuzlarımızın üzerinden bizi kontrol eden kimse yok. Elbette, hepimiz daha rahat bir giyim kodunun da tadını çıkarıyoruz. “Bugün hangi eşofmanımı giysem?” 🙂 Başka bir şey daha fark ettik, yalnızlık.

Ailecek yaşayanlar da yalnız yaşayanlar da ofis ortamının enerjisini ve arkadaşlığını özlüyor. Bu durum iki ucu keskin bir kılıca benziyor. Sosyal yalnızlıkla birlikte, bu belirsiz zamanlarda kariyer kaygısını artırabilecek profesyonel bir izolasyon hissi de yaşıyoruz.

Peki hiç mi güzel haber yok? Yeni bir çağdayız. Ayrı olduğumuz zamanlarda da bağlantı kurmanın basit yollarını bulabiliyoruz ve “amaçlı” iletişim sayesinde, genellikle, daha anlamlı etkileşimler kurabiliyoruz.

Ekiple bağlantı kurmak için nereden başlamalı? İş günümüzdeki doğal temas noktalarımızı hatırlamak ve bunlara odaklanmak faydalı olabilir. İşte birkaç öneri:

Öğlen ne yesek?

Ekibinizden bir ya da birkaç arkadaşınızı sanal bir öğle yemeğine davet edin. Yarım saat çalışmadan birlikte zaman geçirin. Çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa onları tanıtın veya sadece evden çalışma hikayelerinizi paylaşın ve karşılaştırın. Ekibe yeni biri katıldıysa, bu arayı ıstımanın iyi bir yolu olabilir 🙂

Kahve molası?

Gerçek kahve molasının yokluğunda, uzaktan çalışan ekipler mola süreleri için özel sohbet kanallarına yöneliyor. Genelde izolasyonla alakalı sohbetler yapılsa da, bu kanallarda beyin fırtınası sonucu yeni fikirler de ortaya çıkabiliyor. Kahvenizi ya da çayınızı alın ve ekibinizle bu kanallarda buluşun. Bu buluşma, bir sonraki işinize geçmeden önce enerjinizi toplamak için hoş bir fırsat olabilir. Farklı toplantı araçlarını incelemek için Uzaktan Toplantı Araçları ve Kullanımı eğitimimizi izleyebilirsiniz.

Naber “buddy”?

Bir projede için başka bir ekip üyesiyle birlikte çalışmanız istendiyse, iş arkadaşınızı tanıma fırsatını kucaklayın. Resmi olmayan bu tarz mentorluklar, gerçek arkadaşlık potansiyeli barındırabilir 🙂

Kendi sosyal ritmini bulmuş bir ekipteyseniz, sizin önerilerinizi yorum kısmına bekliyoruz 🙂

Sağlıkla kalın, bağlantıda kalın.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.