Video ile Öğrenme

 

Video izlemek artık hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Bir tık, hatta bir dokunuş ile görüntülü konuşmalar yapabilmekteyiz. İnsanlar, “Şu nasıl yapılır?” diye merak ettiğinde, çoğunlukla her adımının yakın plan çekildiği videolara anında ulaşabildikleri internete başvuruyor. Örneğin, amatör müzisyenler viral video kliplerle ilgi uyandırmakta, hatta ün kazanmaktalar. Videolar eğlendirici olduğu kadar çalışanların kurumla ilgili hedefleri başarabilmelerine de destek olan önemli bir öğrenme aracı.

 

Öğrenmede Yaşanan Zorluklar

Günümüzde kurumlar, pazar ihtiyaçlarına ayak uydurabilmek için sürekli değişmek zorundalar. Buna bağlı olarak kurumlar çalışanlarının, müşterilerinin ve paydaşlarının kendilerini bu süregelen değişikliklere göre konumlandırmalarına yardımcı olma gayreti içindeler. Aynı zamanda birçok kurum, kritik beceri açıkları ile de karşı karşıya ve önemsediği yetkinliklerin kurum içinde kazandırılması gerektiğinin farkında. Ancak bu engelleri aşmak için eğitimden yararlanmak istediklerinde, kurumlar ciddi zorluklarla karşılaşıyorlar.

Neyse ki, video ile öğrenme teknolojileri bu zorlukların üstesinden gelinmesine destek olabilmektedir. Bir eğitmen tarafından yürütülen formal eğitim programlarının günümüzde en yaygın şekilde kullanılan öğrenme yöntemleri olduğunu veriler açık bir şekilde bize gösteriyor. Buna bağlı olarak, yüksek performanslı kurumlar da kendi formal öğrenme programlarını desteklemeye yardımcı olacak araçların arayışı içindeler. Talebe bağlı olarak erişilebilen veya kişilerin yardım almak için uzmanlara danışabileceği video gibi araçlar, bu ihtiyacı destekleme konusunda oldukça önemli bir yer tutuyor. Aşağıda, Sınıfının En İyisi (Best-in-Class) organizasyonlar tarafından atıfta bulunulan, farklılaştırılmış stratejilerden ikisine dikkat çekilmektedir. Bu organizasyonların:

  • % 21’i farklı öğrenme stillerini desteklemek için yeni eğitim sunma yöntemleri uygulamaktadır
  • % 41’i konusunda uzman olanları belirleyerek bilgilerinin aktarılması ve bu bilgilerin kayda geçirilmesi için çalışmaktadır.

Bunlar, Sınıfının En İyisi olarak bilinen organizasyonların diğerlerine kıyasla çok daha fazla odaklandıkları stratejilerdir. Video, özellikle kısa, arama yapılabilir parçalara bölündüğünde, görsel olarak öğrenen kişilerin ilgisini çekmeye yardımcı olabilmektedir. Bu yöntem, eldeki mevcut soruna bilgiyi uygulamak suretiyle tam zamanında öğrenmeye yatkın olan öğrenenler için faydalıdır. Video, uzmanların bilgisinin kayda alınmasında kullanışlı bir araçtır. Konuya hakim birine bir soru sorulup söz konusu kişi cevabını videoya kaydettiğinde, video kurumun bilgi tabanının bir parçası haline gelir ve ilgili uzmanlık kayıt altına alınır.

Öğrenme içeriğini sunma aracı olarak video kullanan kurumların, kurumsal hedeflerine ulaşmalarında iyileşme ve çalışan bağlılığında artış gözlemlenmektedir. Aynı zamanda, video içeriklerinin bireysel deneyimi zenginleştirerek ve kurumların kritik dış kaynaklı sorunları – dış pazar ortamındaki sınırlı yetenek mevcudiyeti sorunu gibi – hafifletmelerine yardımcı olarak işletmenin toplam performansını etkilediğini belirtmek de bu noktada önemlidir.

 

Video İçeriklerinin Kapsamı

“Video içeriği” ifadesi, birçok farklı video kullanım türünü kapsar. Şirketlerin öğrenme süreçleri için özel olarak tasarlanmış dış kaynaklı video içeriklerini, kurum içerisinde üretilen videoları, video konferansı ve formal öğrenme etkinliklerinin desteklenmesini ve diğer yöntemleri de kapsayabilir. Hâlihazırda, bütün Sınıfının En İyisi kurumların %59’u bir video içeriği biçimini kullandıklarını belirtmektedir.

 

Video kullanan kurumlar videoya, çeşitli faydalar sunabilen bir çözümler grubu olarak bakmalıdır. Video içeriklerinin internet üzerinden yayınlanmasını sağlama, video aracılığı ile etkileşim, video üretme, saklama ve arama özelliklerinin hepsi kapsamlı bir öğrenme stratejisindeki kritik öneme sahip kabiliyetlerdir. Kurumlar, özellikle kullanıcı tarafından üretilen videoları gerek kaydetmek ve saklamak, gerekse paylaşmak için yollar aramaktalar. Zira Sınıfının En İyisi kurumların kullanıcı tarafından üretilen içeriklerden öğrenme stratejilerinin bir parçası olarak faydalanmaları diğerlerine oranla neredeyse iki kat daha fazladır.

 

Mobil, Sosyal ve Video ile Öğrenmenin Kesişimi

Çeviklik ve performans yönetimi sorunlarına çözüm üretebilme kabiliyetlerine yardımcı olması için eğitimden yararlanan şirketlerin, bu yeni öğrenme teknolojilerini benimsemeleri ve bunları üst düzey performans ile ilişkilendirmeleri anlamlıdır. Sıkça sorulan sorulara, bloglara ve wikilere erişim, gerçek zamanlı sohbet, talep üzerine erişim sağlanabilen belgeler, dersler ve video ile öğrenmeyi kapsayan mobil ve sosyal öğrenme araçları, içeriklere self-servis erişim için duyulan ihtiyacı karşılar. Mobil ve sosyal araçlar, tek bir uzmanın daha fazla sayıda öğrenciye erişmesine yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda söz konusu uzmanının etkileşimlerinin ve bilgilerinin kaydedilmesine de yarar.

 

Yeni teknolojiler, formal öğrenme etkinliklerinden sonra yeni bilgileri akılda kalıcı ve kolayca erişilebilir kılarak, yüksek performans gösteren kurumların kritik öğrenme sorunlarının üstesinden gelmelerine yardımcı olmaktadır. Çalışanlar, istedikleri anda içeriğin ufak parçalarına erişebilir veya iş sırasında ihtiyaç duydukları şeyleri bulmak için ders programlarında arama yapabilirler.

Kurumlarda genellikle öğrenme ve uyum yakın bir ilişki içerisindedir ve bu videonun son derece faydalı olabileceği bir alandır. Kurumlar, uyum ihtiyaçları ile ilgili bir dersi veya öğrenme etkinliğini videoya kaydederek, söz konusu içeriği izleyen herkesin tam olarak aynı mesajı almasını ve işleri tam olarak aynı şekilde yapmayı öğrenmelerini sağlayabilirler.

 

Kullanıcı tarafından üretilen video içeriği uygulaması, aynı zamanda kurumsal öğrenme kapsamında ilgi uyandıran bir fikirdir. Eğitim bölümlerinin yöneticilerinin içerik üzerindeki kontrollerini gevşetmeleri zor olabilir, fakat gerçek hayatta videolar kurum tarafından onaylansa da onaylanmasa da öğrenme için kullanılmaktadır. Aberdeen’in araştırması sırasında görüşme yapılan eğitim yöneticilerinden biri, kurum çalışanlarının videoyu öğrenme amaçlı nasıl kullandıklarını anlamak için kendi kurumunda dolaştığını anlatmıştı. İş görüşmesinden önce kravat bağlamayı öğrenmekten tutun da, bazı ürünlerin kurulumunu öğrenmeye kadar her şeyle ilgili YouTube videolarını Google’da arayan çalışanlarla karşılaşmıştı. Menşei belli olmayan dış kaynaklı video içeriklerinin, iç kaynaklı öğrenme içeriklerinin önüne geçtiğini görmüştü. Kurumlar, bu konuya önem vererek kurum içerisinde üretilen videoların gücünden faydalanmak için çaba göstermelidir. Videolar uyum konusunda destek olabileceği gibi, özel bir yetenek sergileyen kişileri izlemek için de kullanılabilir. Mağaza teşhirlerinin hazırlanmasından tutun da, müşteriyle ilgili problemli bir durumun yönetilmesine veya derslere kaydolmak için LMS’inizi (Eğitim Yönetimi Sistemi) kullanmaya kadar her şey için cep telefonu ile hızlı bir şekilde kaydedilen videolar, eğitim deponuza önemli katkılar sağlayabilir.

Özetlersek, kurumsal ortamda video kullanımı gelecek yıllarda yaygınlaşmaya devam edecek. Hâlihazırda videoyu genel öğrenme stratejilerinin önemli bir parçası olarak kullanmayan kurumlar, seçeneklerini araştırmaya artık başlamalılar. Video ile işbirliği ve internet üzerinden yayınlama araçları temin etmek, hem iç kaynaklı hem de dış kaynaklı olarak üretilen içeriklere erişim ve hatta şirkete özel video içeriklerinin iç kaynaklı olarak üretilmesi, yüksek performanslı kurumların öğrenme karmasının birer parçasını teşkil etmekte. Özellikle, gelecek kuşak yeteneklerin geliştirilmesi söz konusu olduğunda ve kurumların karşı karşıya kaldıkları sorunlar düşünüldüğünde; video, mevcut uzmanlarınızın bilgilerini kaydetmek ve bir sonraki dalgada gelecek liderleri geliştirmeye yönelik olarak bu bilgileri kullanmak için güçlü bir yöntem olabilir.

 

Bu yazı, Aberdeen Group’un “Zoom In on Video Learning” başlıklı araştırma raporunun özetinden derlenmiştir.

 

İLGİLİ ARAŞTIRMALAR

Human Capital Management Trends 2013:It’s a Brave New World;January 2013

Learning and Performance:Developing for Busines Results;October 2012

Hit Play:The Value of Video in Recruitment; March 2012

Learning on the Move; January 2012

 

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

2 comments On Video ile Öğrenme

Leave a reply:

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.