VUCA Dünyasında Değişimi ve Öğrenme Anlarını Yakalamak

Güneş doğarken aklında onlarca yapılacak işle kalktı yatağından Zeynep Hanım. Bu kez tüm işleri yetiştirip rahat bir nefes alma umuduyla gitti işine. O koşuşturmacanın içinde yöneticisinden gelen bir telefonla tüm planları alt üst oldu. Aldığı haber her zamanki gibi tüm işlerinin önüne geçecek kadar önemliydi. Zeynep Hanım’ın yapılacak işler listesi uzadıkça uzuyordu. Bir yandan da kızının doğum günü için hazırlayacağı sürprizi düşünüyordu.

Gelin görün ki bu onun için diğerlerinden hiç de farklı bir gün değildi. Çoğu çalışan, Zeynep Hanım’ın içinde bulunduğu durumu kanıksamış bir vaziyette yoğun mesai temposuyla günü atlatmaya çalışıyor. Her yeni gelen haberle öncelikleri değişiyor, yepyeni çalışmalar yapması bekleniyor. Bu arada; pazarda, üründe ve mevzuatta belli aralıklarla değişiklikler gerçekleşiyor ve Zeynep Hanım’ın o yoğun mesai temposunda bir yandan da yeni gelişmelerle ilgili farkındalığını artırması gerekiyor.

Zeynep Hanım’ın bu hikayesi çoğu çalışan için geçerli. Eğitim yöneticileri olarak hem bu gerçeklikle uyumlu öğrenme anları yaratmak hem de önemli bilginin hızlı değiştiği VUCA dünyasında anlık farkındalık oluşturma sorumluluklarımız var. (VUCA dünyasını kısaca; değişkenlik, bilinmezlik, karmaşıklık ve belirsizliğin hâkim olduğu bir ortam olarak tanımlayabiliriz. Böyle bir ortamda anlık gelişen ihtiyaçlara yönelik eğitimleri aylar sonra çalışanlarınıza ulaştırdığınızda artık çok geç kalmış olabilirsiniz.)

Çalışanların yoğun mesai temposuyla uyumlu bir kullanıcı deneyimi ve hızla değişen ihtiyaçlara cevap verebilmek adına yazılım sektöründen esinlenen “Agile” (çevik geliştirme) yaklaşımı oldukça yaygınlaşıyor. Bu yaklaşıma göre ihtiyaçları küçük parçalar halinde çözüme ulaştırmak hem daha hızlı hem de daha verimli oluyor. Bu yaklaşımı hayatınızın her anına uygulayabileceğiniz gibi eğitim planlarken de bu yaklaşımla ilerleyebilirsiniz. Nasıl mı? Örneğin çalışanlarınızın yeni bir ürünü kullanması gerekiyor ve sizin de onları bu ürünle ilgili bilgilendirmeniz bekleniyor. Diyelim ki bu ürünün üç ana özelliği var. Bu durumda ilk özelliği tasarlar tasarlamaz çalışanlarınızla paylaşarak ihtiyaç duydukları eğitimi bir an önce onlara ulaştırmaya başlayabilirsiniz. Üstelik ilk paylaşımınızdan sonra edineceğiniz geri bildirimlerle hazırladığınız bu kısa eğitimi hemen güncelleyebilir ve sonraki özellikler için hazırlayacağınız eğitimleri de bu geri bildirimlere göre tasarlayabilirsiniz. Zeynep Hanım tarafında da kısa, daha kolay tüketilebilir etkileşimlerle onun günlük rutininde kolaylıkla farkındalık yaratabilirsiniz.

Bu yaklaşımı ortaya çıkaran kişiler arasında yer alan ve Agile Manifesto yazarlarından biri olan Jim Highsmith’e göre “Geleneksel proje yöneticileri en az değişiklikle plana bağlı kalmaya odaklanırlar, çevik liderlerse kaçınılmaz değişimlere başarılı bir şekilde uyum sağlamaya odaklanırlar.”

Enocta, teknoloji çözüm ortağı olan Rootie Mikro-Öğrenme Platformu ile eğitimlerinizi planlarken bu yaklaşımla hareket etme imkânı sunuyor. Rootie; video, metin, görsel, pdf doküman içeren zengin soru etkileşimlerini çalışanlarınıza istediğiniz günde, hatta dakikada ulaştırma imkânı sağlıyor. Yoğun iş temposuna sahip çalışanlarınız bile özel bir vakit ayırmaya gerek duymaksızın yolda veya molalarda onlara ulaştırmak istediğiniz 1-2 dakikalık etkileşimleri mobil odaklı kullanıcı deneyimi ile kendi telefonlarından tamamlayabiliyor. Ayrıca, anlık olarak alacağınız veri sayesinde ekipler arası kıyaslamalardan kişisel farkındalıklarına kadar detaylı analizlere sahip olabilirsiniz. Değişimlerin çevik bir şekilde çalışanlara iletilmesi, hızlı bir kullanıcı deneyimi ve anında geri bildirim alınması, daha da iyileşen bir öğrenme deneyimi yaratmanızı sağlayacak. Rootie ile çalışanlarınızın değişen ihtiyaçlarına, onların çalışma temposuna uygun bir şekilde cevap vermenin size sağlayabileceği fayda ve Rootie’nin katkısı üzerine daha detaylı bilgi almak için demo talebi bırakın, size ulaşalım. Görüşmek üzere!

Rootie demo istekleri için:
[email protected]

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

2 comments On VUCA Dünyasında Değişimi ve Öğrenme Anlarını Yakalamak

Comments are closed.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.