Yetişkinler İşte Böyle Öğreniyor!

Bugün her şey değişiyor, gelişiyor… Hayat karmaşıklaşıyor.

Değişime ayak uydurmanın, hayatı kolaylaştırmanın güzel ve rahat yaşamanın yolu elbette ki eğitim!

Önce yetişkin eğitiminin tanımını yapalım, daha sonra yetişkin eğitiminde dikkat edilecek konulara bir bakalım.

 

Yetişkin eğitimi, kendi hayatından sorumlu olan bilinçli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmalarına, kendilerini geliştirmelerine ve profesyonel hayatta başarılı olmalarına yardım eden planlı eğitim etkinlikleridir. Yetişkin eğitimi ile ilgilenen bilim ve sanat dalı Androgoji’dir.

 

Yetişkinler;

 

Bilmek ister ama ihtiyacı doğrultusunda… Yetişkin bir kişi, öğrenme süreci başlamadan önce “Öğreneceklerim bana ne fayda sağlayacak?”, “Ne işime yarayacak?”, “Neden öğrenmeliyim?” gibi sorulara yanıt arar. Eğitimcinin, bu sorulara etkili yanıtlar vermesi, “Öğrenmesem de olur, ne olacak” fikrini ortadan kaldırması ve net bir hedef belirlemesi gerekir.

 

Kontrol elinde olsun ister… Küçükken sevilmek, büyükken sayılmak isteriz. Doğamız böyle.

Yetişkin, verdiği karara saygı duyulmasını, içeriğin akışının kendi kontrolünde ilerlemesini ister. Yetişkinlerin, kendi öğrenme biçimi ve hızına göre karar vermesine olanak sağlanmalı, öğrenme ortamı esnek olmalı. Bir de yetişkinlerin zamanı çok bilinçli kullandıklarını hatırlatmadan geçmeyelim. Zamanı bozuk para gibi harcadığımız günler çocuklukta kaldı…

 

Tecrübeleri ile ilişki kurmak ister… Keşke hep çocuk kalsak… Ancak yıllar geçti, herkes farklı tecrübeler edindi… Birbirinden farklı bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olan yetişkinler, eğitim sırasında eski tecrübeleri ile yeni bilgileri bağdaştırmak isterler. Bu nedenle mümkün olduğunca eski tecrübe ile yeni bilgi arasında ilişki kurmasına olanak sağlayacak öğretim ortamları tasarlanmalıdır.

 

Öğrenirken eğlenmek ister… Neden yetişkinler de öğrenirken eğlenmesin ki? Yetişkin eğitimi tasarlanırken, bireyin sıkılmadan, keyifli bir zaman geçirmesini sağlayacak etkili ve eğlenceli öğrenme ortamları oluşturmak gerekir.

 

Hayata hazır olmak için öğrenmek ister… Lisedeyken üniversiteye, üniversitedeyken mesleğe hazır olmak için çok şey öğrendik. Ya sonra? Halledilmeyi bekleyen işler, çözümü aranan problemler, hizmet bekleyen müşteriler… Tüm bu sorunlarla başa çıkmanın yolu ise eğitim. “Evliliğim heyecanını kaybeder mi?”, “Terfi almam için neler yapmam gerek?”, “Müşterilerim neler ister?”, “Çocuğumun sağlığı için ne yapmalıyım?” gibi daha nice sorular yetişkinlerin aklını kurcalar. Eğitimciler, yetişkinlerin ihtiyacı olduğu anda onların imdadına yetişmeli, doğru bilgiye ulaşmalarına ve bu eğitim sürecinde etkili bir öğrenme deneyimi yaşamalarına yardımcı olmalıdır.

 

Ya motivasyon?

Okul çağlarında öğretmen, not, diploma gibi dış faktörler önemliyken, yetişkin olunca işler değişir. Birbirinden farklı her bir yetişkin, ihtiyacı doğrultusunda alacağı eğitimlere hazırdır. Motivasyon ise içseldir. “Ben bunu da öğreneyim nasılsa bir yerde işime yarar” diye düşünmez. Bireysel faydayı düşünür. Bazen kişisel gelişim ve bilgiye duyulan ilgi; bazense rutinden kaçmak ve sosyalleşmek için eğitime ihtiyaç duyar. Öğrendiği bilgi ve becerinin gerçek hayattaki yansımasını görünce motive olur.

 

Unutmayalım ki bu hayatı güzel ve rahat yaşamak biraz da bizim elimizde!

Hayat karmaşasını çözdüğünüz, kendinizi bulduğunuz güzel günler yaşamanız dileğiyle…

Öğrencilik yıllarında Enocta ailesi ile tanıştı. 2013 yılında Enocta’ da Öğretim Tasarımcısı olarak görev yapmaya başladı. Yıldız Teknik Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü mezun oldu. Sinema-Senaryo Yazarlığı Eğitimi aldı. Şimdilerde Enocta ‘da senaryo yazma, proje takibi gibi görevlerini yerine getirmekte, MBA programına devam etmektedir. Kendini yazar-gezer, sinema tutkunu, mavi delisi olarak nitelendiren Sevgi, biricik kardeşi Barış ile yaşamaktadır.

Leave a reply:

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.