Zamanın Önünde Koşan Kurumlar Sosyal Öğreniyor

Doğduğumuzdan beri öğreniyoruz. Annemizden, babamızdan, kardeşlerimizden, arkadaşlarımızdan, öğretmenlerimizden, eğitmenlerimizden… Sürekli öğreniyoruz.

 

 

Bilinçli bir öğrenme sürecine girmeksizin içgüdülerimiz (merak, gözlem) veya ihtiyaçlarımız sonucunda gerçekleştirdiğimiz öğrenme, informal öğrenmedir.

 

 

İnformal öğrenme, genel olarak belirgin bir eğitmen olmadan gerçekleşir ve süre, derinlik, zamanlama olarak öğrenenin kontrolündedir.

 

 

İş yerinizdeki ilk günlerinizi düşünün. Nasıl öğrendiniz? Muhtemelen bir oryantasyon programı sonrası yerinize geçtiniz ve oryantasyon eğitimlerinde anlatılmış olmasına rağmen, yan masadaki arkadaşınıza sordunuz, takım liderinize-şefinize sordunuz, proje yöneticinize sordunuz. Oryantasyon eğitiminiz 2 gün, oryantasyon süreciniz ise 2 ay sürdü.

Aldığınız oryantasyon eğitimi formal öğrenme sürecinizi, çevrenizdekilere sorarak topladığınız bilgiler ise informal öğrenme sürecinizi oluşturur. İki süreç de birbirini doğru oranda desteklediğinde öğrenme en verimli halini alır.

 

 

Sihirli Karışım: İnformal ve Formal Öğrenme

 

 

Geçmişte komut-kontrol sistemiyle yönetilen kurumlarda formal öğrenme yeterli olabiliyordu, ancak bugün etkili olan yöntem kontrol vererek kontrol altına almak. Bu şekilde yönetilen bir çalışanın isteği kendi öğrenme organizasyonunu yönetebilmektir. Yapılan araştırmalar, çalışanların molalarda ve öğle aralarında bilgi paylaşımında bulunduklarını, konusunda uzman olduğuna inandıkları, doğru bilen çalışma arkadaşlarını örnek aldıklarını, kurum içinde ilk kez çalışacakları işle ilgili olarak daha önce çalışmış olanlarla etkileşime girmek istediklerini, formal bilgi ve prosedürlere nadiren ihtiyaç duyduklarını gösteriyor. Özetle, informal öğrenmenin formal öğrenmeye göre yoğunlukta olduğu harmanlanmış bir ortama ihtiyaç var.

 

 

Kurumların görevi, günümüz çalışanlarının istek ve ihtiyaçları doğrultusunda en uygun öğrenme stratejilerini oluşturabilmek, öğrenme türlerini doğru oranda-doğru şekilde çalışanlara sunabilmektir.

 

 

İnformal Öğrenmenin Sosyal Öğrenmeye Dönüşümü

 

 

İnformal öğrenme, paylaşım ve etkileşimin esas olduğu internet dünyasında sosyal öğrenme olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal öğrenme, kişilerin ihtiyacı olan bilgiyi istedikleri zaman bulabilecekleri, tartışabilecekleri ve paylaşabilecekleri bir ortam olarak hayat buldu. Kişiler birbirleriyle sosyal ortamlar üstünden etkileşime girerek bilgiye ulaşmaya çalıştı ancak internet ortamına giren kullanıcı sayısı ve artan bilgi, ortamı gittikçe kalabalıklaştırdı. Bilgilerin gerçekliği, hızlı bulunabilmesi gibi birçok önemli konu avantajken dezavantaja dönüşmeye başladı. Bu durum, kendiliğinden oluşmuş olan sosyal öğrenmenin gerçek bir öğrenme ortamına taşınması zorunluluğunu kaçınılmaz kıldı.

 

 

Bu ihtiyaçla birlikte doğan Enocta Sosyal serüveni bugün Sosyal 2.0 versiyonuyla yolculuğuna devam ediyor.

 

 

Artık çalışanlar facebook, twitter, vb. sosyal alanlara gerek kalmadan, bu sistemde aradıkları tüm etkileşim-paylaşım özelliklerini gerçek bir öğrenme tabanında bulabiliyor.

 

 

Kurum içindeki e-postalar, ortak paylaşım alanlarındaki dokümanlar arasında kaybolmadan informal bilgiyi kullanıcıya daha derli toplu ve daha kaliteli bir şekilde sunmayı hedefleyen Sosyal 2.0, informal öğrenmenin tüm dinamiklerini içinde barındırıyor.

 

 

Örneğin; informal öğrenmede kişilerin aradıkları bilgiyi “doğru bilenden öğrenme” güdüsü, Sosyal 2.0’da “uzmanlık” olarak karşılığını buluyor.

 

 

Sistemdeki bir kullanıcı, bir ilgi alanına sahip çok fazla sayıda olumlu işlem ve katkı yapmış ise, sistem onu o konunun uzmanı olarak işaretliyor. Kullanıcı bir kere uzman olduktan sonra onun girdiği içerikler ve sunduğu katkılar, bilgi birikimi açısından daha nitelikli kabul ediliyor. Bu açıdan uzmanlık kavramı informal öğrenmeyi destekliyor.

 

 

Gir-Ara-Bul-Oku!

 

 

Sosyal 2.0 sadece informal bilgiyi sunmakla kalmayıp aynı zamanda sistemin içinde bulunan eğitimler, uzman yorumları, wikiler, linkler, vb. sayesinde de en doğru öğrenme stratejisine ulaşmak üzere informal ve formal bilgiyi bir potada eritiyor.

Bilgi paylaşımı ve etkileşimi destekleyen çeşitli oyunlaştırma stratejileri ile puan, rozet, ödül, yetki gibi kavramları doğuran Sosyal 2.0, günümüz kullanma alışkanlıkları doğrultusunda öğrenme ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir fırsat olarak kurumlara göz kırpıyor.

Günümüzün öğrenme alışkanlıklarından biri olan sosyal öğrenme, dünyadaki eğitim ve gelişim programlarının önemli bir parçası olmaya başladı. Zamanın önünde koşmak isteyen kurumlar, öğrenme stratejilerini oluştururken bu yönteme daha sık başvuruyorlar. Çünkü artık çalışanlar sosyal öğreniyor!

 

 [DA(1]Bu önemli bir cümle, tasarım sırasında bir çerçeve/kutu içinde bu paragrafın yanına iliştirilirse güzel olur.

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.