Zengin Bilgi Kaynakları ile Performansın Yükselişi

“Yetişkinler, ihtiyaçlarını karşılayacak ve doğrudan kullanabilecekleri bilgiyi öğrenmek ister.” *Malcolm Knowles

Yaklaşık yarım asır önce tanımlanan teoride ortaya çıkan “ihtiyaç olan bilgiyi öğrenme ve kullanabilme” isteği, günümüz teknolojisiyle birleşince “HIZ”, günümüz kurumsal dünyasıyla birleşince “PERFORMANS” dinamikleriyle harmanlandı ve “ihtiyaç olan bilgiyi anında öğrenerek performansa dönüştürme” olarak karşımıza çıktı.

 

 

Bilgiyi Ararken

Düşünün, akşam fıstıklı pilav yapmaya karar verdiniz ve hemen internete girdiniz. İlk olarak anahtar sözcüğünüzü yazdınız. Karşınıza çıkan sonuçlar arasından gördüğünüz metinlerden veya görsellerden size en yakın geleni açtınız. Bir de gördünüz ki, açtığınız tarif üzümlü pilav tarifiymiş. Siteyi kapattınız. İşlem başa döndü. Tekrar arama, tekrar süzme… Nihayet aradığınız tarifi buldunuz. Ancak yağ ölçüsü fazla geldi. Emin olmak için bir başka siteden daha bakmak istediniz. Yine arama, süzme… İkinci siteyi de açtınız. Belki üçüncüyü de açtınız. Tarifleri karşılaştırdınız. O da ne? Hepsi birbirinden farklı! Önceki yemek bilgilerinizi düşündünüz. Tariflerin içinize sinen kısımlarını aldınız. Kendinize en uygun tarifi kafanızda oturttunuz. Artık fıstıklı pilavı yapmaya hazırsınız. Bilginizi performansa dönüştürmeye bir adım kaldı. Bravo! Ama bir düşünün, ihtiyacınız olan bilgiyi bulmak için ne kadar zaman harcadınız? Daha önemlisi, eğer aradığınız bilgi işinizle ilgili çok daha üst düzey bir bilgi olsaydı ve o an, o bilgiye acilen ulaşıp kullanmanız gerekseydi bu harcadığınız zaman sizin için ciddi bir kayıp olmayacak mıydı? Üstelik çıkardığınız iş ne kadar doğru olacaktı?

 

 

Performansa Dönüşen Bilgi

Öğrenme bir süreçtir ve bu süreç bilginin kullanılması ile amacına ulaşır veya kurumsal yansımasındaki deyimle, performansa dönüşür. Kurumsal eğitimin başlıca amaçlarından birisi, çalışanın yetkinliklerini geliştirmek ve bu sayede performansını yükseltmektir. Performansın yükselmesiyle birlikte iş hedeflerinin başarılmasına bir adım daha yaklaşılır.

İş dinamikleri hızla değişiyor ve bu doğrultuda çalışanlar, eğitimlerin dışında irili ufaklı birçok bilgiye acil ihtiyaç duyuyor. Üstelik ihtiyaçla ortaya çıkan öğrenme süreçleri, bilginin kullanılarak doğrudan performansa dönüşmesini sağlıyor. Öyleyse direkt olarak performansa etki edebilmenin mümkün olduğunu görüyoruz. Ancak burada şöyle bir sorun ortaya çıkıyor? Çalışanlar ihtiyaç duydukları acil bilgiyi güvenilir ve hızlı bir şekilde nasıl bulacak?

 

 

Zaman ≈ Sorumluluk

Çalışanlar, bu acil ihtiyaçlarını arama motorları ile gidermeye çalışabilir ancak güvenilir olmayan bu bilgi deryasında edinilen yanlış bilgilerin kuruma girmesi ve kullanılması hem ufak kazalara sebep olabilir hem de bu bilginin aranması ciddi zaman kayıpları yaşatabilir.

Yetişkinlerin, yani çalışanların sahip olduğu sorumluluklar zamanlarının hemen hemen tümünü alır. Bu da demek oluyor ki, çalışanların bilgiyi arayıp süzecek fazladan vakti yoktur. Burada kurumlara düşen, çalışanların ihtiyaçlarına karşılık verebilecek güvenli bilgiyi eğitim sistemleri içerisinde düzenli bir şekilde sunabilmektir.

 

 

Arama Motorlarının Ötesine Geçebilmek

Bugüne kadar hem zamanın hem de iş süreçlerinin gereği olarak birçok farklı öğrenme materyali kurumsal eğitim ve gelişim dünyasında yerini aldı. Farklı materyallerin bir arada sunulduğu zengin öğrenme ortamları çalışanların bireysel ihtiyaçlarına ve öğrenme alışkanlıklarına daha kolay cevap verebildiği için çok daha etkili oldu.

Çalışanların, arama motorlarından daha güvenilir ve hızlı bir bilgi havuzuna ihtiyaç duyduğu göz önüne alındığında; doğrudan ihtiyaçları ile eşleşebilen ve kolay erişilebilir kaynaklar her zaman vakti dar olan insanlar için kulağa çok daha cazip geliyor. Kitap özetleri, uzman kalemlerden çıkmış makaleler, kısa ama etkili videolar ve bunun gibi birçok kaynak onların öğrenme ortamının başarısını bir adım daha ileriye taşıyacak parçaları oluşturuyor. Üstelik bilginin işlenmeden en yalın haliyle sunulmuş olması ilk başta küçük bir tereddüt yaratsa da ihtiyaca en doğru karşılığı veren bilgi olma özelliği ile performansın artırılmasında ciddi bir katkı sağlıyor.

 

 

Teknolojinin getirdiklerine ve zamanın değişen kullanıcı alışkanlıklarına anında ve etkili cevaplar vererek kurumların eğitim ve gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan Enocta Eğitim Kataloğu, sahip olduğu kitap özetleri ve makaleler ile misyonunu devam ettiriyor. Kitap özetleri; kişisel gelişim, satış ve insan kaynakları konularında en çok okunan kitapların özetlerinden oluşuyor. Kitaptaki ana fikirleri ve önemli noktaları aktaran özetler sayesinde hedeflenen bilgi düzeyine en kısa sürede ulaşılarak, bilginin performansa dönüştürülmesine olanak sağlanıyor. Uzman kişilerce yazılmış birbirinden değerli yüzlerce makale de, e-öğrenme ortamında kullanılabilen zengin bir bilgi kaynağı olarak çalışanlara sunuluyor.

 

 

İhtiyaçla gerçekleşen öğrenmenin doğrudan performansı artırdığının farkında olan kurumlar, çalışanlarına ihtiyaç duydukları bilgileri en yalın haliyle hızlı bir şekilde sunuyor. Böylelikle, bilginin doğrudan performansa dönüştürülmesinin önündeki engeller kalkmış oluyor.

 

*Malcolm Knowles (1913–1997) Androgoji kuramıyla yetişkin eğitimini ilk kez tanımlayan eğitimcidir.

Kurumların eğitim ve gelişim ihtiyaçları için yeni nesil çözümleri tek bir çatı altında sunan, 20 yıllı aşkın sektör deneyimiyle Türkiye'nin ilk ve öncü eğitim teknolojileri firmasıdır.

İletişimde kalın, yenilikleri kaçırmayın!

Enocta ürün ve hizmetleri hakkında yenilikleri kaçırmamak ve blog yazılarımızı takip etmek için hemen kayıt olmanız yeterli.